GMANetwork.com - Corporate - Awards

GMA Network.com - Corporate is the official corporate website of GMA Network, Inc., the leading free-to-air media broadcasting company in the Philippines. Here is a list of the companys senior corporate executives.




Awards

4TH STUDENTS’ CHOICE MASS MEDIA AWARDS OF EASTERN VISAYAS STATE UNIVERSITY – ORMOC CITY CAMPUS

  • Most Influential Male TV News Personality – Mike Enriquez
  • Most Influential Female TV News Personality – Jessica Soho
  • Best Documentary TV Series - I-Witness
  • Best Infotainment TV Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
  • Best Animal TV Program – Born to be Wild
  • Best Public Service TV Program - Imbestigador
  • Most Influential Male TV News Personality – Mike Enriquez
  • Most Influential Female TV News Personality – Jessica Soho


3RD GIC INNOVATION AWARDS FOR TELEVISION (GLOBAL INNOVATION COLLEGE)

  • Most Innovative Male TV Newscaster – Mike Enriquez
  • Most Innovative Female TV Newscaster – Mel Tiangco
  • Most Innovative TV Magazine Show (Hall of Famer) – Kapuso Mo, Jessica Soho
  • Most Innovative TV Magazine Host (Hall of Famer) – Jessica Soho
  • Most Innovative Documentary TV Show – I-Witness
  • Most Innovative Social Service Oriented TV Show – Wish Ko Lang
  • Most Innovative Gag Show – Bubble Gang (Hall of Famer)
  • Most Innovative Female TV Fashion Icon – Heart Evangelista
  • Most Innovative Family Oriented Comedy TV Show – Pepito Manaloto


1ST NCST DANGAL NG BAYAN AWARDS (NATIONAL COLLEGE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY)

  • NCST Dangal ng Bayan Media Excellence Award for Engineering – GMA Network
  • NCST Dangal ng Bayan Media Excellence Award for Information Technology and Innovation – GMA News
  • NCST Dangal ng Bayan Media Excellence Award for Communication – 24 Oras
  • NCST Dangal ng Bayan Media Excellence Award for Architecture – Powerhouse
  • NCST Dangal ng Bayan Media Excellence Award for Tourism – Biyahe ni Drew
  • NCST Dangal ng Bayan Media Excellence Award for Hotel and Restaurant Management – Pop Talk


2018 NEW YORK FESTIVALS

• Gold World Medal – Reel Time: Hawla (The Untold Story of the Village Monster) – Health/Medical Information Category

• Silver World Medal – Alaala (Remember): A Martial Law Special – Docudrama Category • Silver World Medal – Reel Time: Gutom (Starved) – Human Concerns Category

• Bronze World Medal – Jessica Soho – Best News Anchor

• Bronze World Medal – Front Row: Batang Bomba (Bomb Pickers) – Best Public Affairs Program

• Bronze World Medal – Reporter’s Notebook: Yapak sa Pusod ng Dagat (Footsteps on the Seabed) – Community Portraits Category

• Bronze World Medal – Brigade (The Brigade): Combat Camera Team – Current Affairs Category

• Finalist Certificate – I-Witness: Sundalong Aso (Soldiers with Paws) – Human Concerns Category

• Finalist Certificate – I-Witness: Silang Kinalimutan (The Forgotten) – International Affairs


Eastern Visayas State University (Ormoc City Campus) Students’ Choice Mass Media Awards

• Most Trusted Female Field Reporter – Kara David
• Most Trusted Male Newscaster – Mike Enriquez
• Most Trusted Female Newscaster – Jessica Soho
• Best Magazine Show – Kapuso mo, Jessica Soho
• Best Documentary Series – I-Witness
• Best Infotainment Program – Born to be Wild
• Best Comedy Show – Bubble Gang


7th Edukcircle Awards

• Best Magazine Show Host – Jessica Soho
• Best Female News Anchor – Mel Tiangco
• Best Male News Anchor – Mike Enriquez
• Best in Documentary Program – Sandra Aguinaldo
• Best Health Show Host – Connie Sison
• Best Educational Show Host – Drew Arellano
• One of the 5 Most Influential Male Endorsers of the Year -Alden Richards
• One of the 5 Most Influential Female Endorsers of the Year – Marian Rivera
• One of the 5 Most Influential Film Actors of the Year – Dingdong Dantes
• One of the 5 Most Influential Film Actresses of the Year – Jennylyn Mercado
• Best Actor for Television (Ika-6 na Utos)-Gabby Concepcion
• Best Educational Show Host – Drew Arellano
• Most Outstanding TV Personality in Comedy – Jose Manalo
• One of the 5 Most Influential Female Endorsers of the Year – Maine Mendoza


School Press Advisers Movement Inc. Award of Excellence in the Field of Broadcasting

• 4th recipient of the SPAM’S (School Press Advisers Movement Inc) Award of Excellence in the Field of Broadcasting – Ivan Mayrina


COMGUILD Media Awards 2017

• Best Magazine Show – Kapuso Mo, Jessica Soho (GMA)
• Best Magazine Show Host – Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho, GMA)
• Best Morning Show – Unang Hirit (GMA)
• Most Outstanding Female News Presenter of the Year – Vicky Morales (24 Oras, GMA)
• Media Persona of Excellence – Mel Tiangco (GMA)
• Best Entertainment News Show: Good News
• Best Entertainment News Show Host – Ms. Vicky Morales (Good News)
• Best Lifestyle Program – Pop Talk
• Most Outstanding Male News Presenter of the Year – Mr. Raffy Tima (Balitanghali)
• Best Educational Program – Ibilib
• Best Educational Program Host – Chris Tiu
• Best AM Radio Program – Saksi sa Dobol B


1st Gawad Lasallanieta

• Zeal of Lasallian Excellence – Dr. Nielsen Donato and Nathaniel “Mang Tani” Cruz
• Most Outstanding Male News Anchor – Mike Enriquez
• Most Outstanding Male News Correspondent – Steve Dailisan
• Most Outstanding News Show – 24 Oras
• Most Outstanding Documentary Show – Reporter’s Notebook
• Most Outstanding TV Network – GMA7
• Most Outstanding Female News Anchor – Jessica Soho
• Most Outstanding Male News Correspondent – Steve Dailisan
• Most Outstanding Educational Program – iBilib
• Most Outstanding Male TV Actor – Michael V. (Pepito Manaloto)
• Zeal of Lasallian Excellence – Marian Rivera & Maine Mendoza
• Outstanding AM Radio Station – DZBB
• Outstanding Male Anchor – Mike Enriquez


Gaward Midya – De La Salle University

• Most Outstanding Lasallian Media Practitioner Award – Mike Enriquez
• Most Outstanding La Sallian Media Practitioner – Mike Enriquez


19th Gawad PASADO (Pampelikulang Samahan ng mga Dalubguro)

• Mike Enriquez – Pinakapasadong Lingkod-Bayan
• Dangal ng Kabataan (Special Award) – Alden Richards and Maine Mendoza
• Pinakapasadong Katuwang na Aktres – Barbie Forteza (Tuos)
• Natatanging Gawad Pasado 2016 – Ms. Jaclyn Jose (Ma’Rosa) & Mr. Paulo Ballesteros (Die Beautiful)
• 11th Hildegarde Awards for Women in Media & Communication
• Bawal ang Pasaway kay Mareng Winnie – People’s Choice Award in the Field of Broadcast Journalism


2nd Golden Laurel (Lyceum of the Philippines University Batangas Media Awards)

Best Magazine Show Host – Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)


4th Bataan Peninsula State University Kagitingan Awards for Television GMA 7 (Pinakamagiting na Himpilang Pantelebisyon)

• Pinakamagiting na Public Service Program – WIsh Ko Lang
• Pinakamagiting na Investigative Program – Imbestigador
• Pinakamagiting na Magazine Show – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Pinakamagiting na Documentary Program – I-Witness
• Pinakamagiting na News Program – 24 Oras
• Pinakamagiting na Entertainment Program – Eat Bulaga!
• Pinakamagiting na Comedy Program – Bubble Gang

TV Personalities/Artists
• Pinakamagiting na Personalidad ng Public Service Program – Vicky Morales
• Pinakamagiting na Personalidad ng Investigative Program – Mike Enriquez
• Pinakamagiting na Personalidad ng Magazine Show – Jessica Soho
• Pinakamagiting na Personalidad ng Documentary Program – Kara David
• Pinakamagiting na Personalidad ng News Program – Jessica Soho
• Pinakamagiting na Personalidad ng Entertainment Program – Jose Manalo
• Pinakamagiting na Personalidad ng Comedy Program – Michael V


2017 Platinum Stallion Media Awards (Trinity University of Asia)

• Best Magazine Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Best Documentary Show – I-Witness
• Citation for Most Trusted Male Reporter – Jiggy Manicad
• Citation for Best Regional TV Network – GMA Network, Inc.
• Citation for Values-Oriented Program – Born to be Wild
• Best Female News Anchor – Jessica Soho
• Best Primetime News Program – State of the Nation Address
• Best Gag Show – Bubble Gang
• Best Situational Comedy Program – Pepito Manaloto –
• Best Game Show – People Vs The Stars
• Best Drama Anthology – Magpakailanman
• Best Female TV Personality (Lip Sync Battle Philippines) – Iya Villania
• Best AM Radio Station – DZBB
• Best AM Broadcast Journalist – Mike Enriquez


11th UPLB Gandingan Awards

• Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho) – Best Magazine Program Host
• Jiggy Manicad and Pia Arcangel (24 Oras Weekend) – Best News Anchors
• Sandra Aguinaldo (I-Witness) – Best Documentary Program Host
• Maki Pulido and Jiggy Manicad (Reporter’s Notebook) – Best Investigative Program Host
• Dapat Tama – Most Development-oriented TV Plug (Special Citation)
• Drew Arellano (Aha!) – Gandingan ng Edukasyon
• News to Go – Most Development-Oriented News Program
• I Juander – Most Development-Oriented Magazine Program
• Investigative Documentaries – Most Development-Oriented Women’s Program
• Malou Mangahas (Investigative Documentaries) – Gandingan ng Kababaihan
• Drew Arellano (Biyahe ni Drew) – Gandingan ng Kalikasan


2nd Gawad Excellentia 2017 of St. Dominic College of Asia

• News Personality of the Year – Ms. Jessica Soho (State of the Nation with Jessica Soho)


8th NwSSU Students’ Choice Awards for Radio and Television (NSCART)

• Best Morning Show – Unang Hirit
• Best Magazine Program – Kapuso mo, Jessica Soho
• Best Public Service Program – Wish Ko Lang
• Best Documentary Program – I-Witness
• Best Investigative Program – Imbestigador
• Best News and Public Affairs Program – 24 Oras
• Best News and Public Affairs Male Anchor – Mr. Mike Enriquez
• Best News and Public Affairs Female Anchor – Ms. Mel Tiangco
• Best 2016 Election Coverage – Eleksyon 2016
• Best Game Show – Wowowin
• Best Comedy Program – Pepito Manaloto
• Best Female Child Star – Ryzza Mae Dizon
• BEST NETWORK WITH BALANCE PROGRAMMING – GMA Channel 7


University of Santo Tomas Graduate School

• San Antonino Pierozzi Awardee – Ms. Mel Tiangco


1st GEMS (Guild of Educators, Mentors and Students) Hiyas ng Sining Awards

• Best Male News Program Anchor – Mr. Mike Enriquez (24 Oras)
• Best TV Programs – Kapuso ho and Kara David
• Best TV Special – Eleksyon 2016
• Best News Program – State of the Nation Mo, Jessica Soho, I-Witness and Eat Bulaga
• Best TV Program Hosts – Jessica
• So
• with Jessica Soho
• Best Female News Program Anchor – Jessica Soho (State of the Nation with Jessica Soho)
Film
Best Actor – Paolo Ballesteros (Die Beautiful)
Natatanging Hiyas ng Sining sa Pinilakang Tabing – Ms. Jaclyn Jose
Siniya Millenial Awards
(Pamantasan ng Lungsod ng Maynila)
• Millennials’ Choice Awardee – JP Soriano


Gawad Bagani sa Komunikasyon 2017: Gawad Para sa Makabagong Mandirigma Sa Larangan ng Radyo at Telebisyon

• Hall of Fame Award – Mike Enriquez


UmalohokJuan Awards 2017 (Lyceum of the Philippines University)

• TV Station of the Year – GMA Network
• Magazine TV Program of the Year – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Male TV Host of the Year – Drew Arellano
• Variety Show of the Year – Eat Bulaga
• Comedy Show of the Year – Bubble Gang
• Child Entertainer of the Year – Yuan “Paopao” Francisco
• TV Drama Program of the Year – Encantadia
• Documentary TV Program of the Year – I-Witness
• News and Public Affairs program of the year – Saksi sa Dobol B


2017 Paragala Central Luzon Awards

• Best News Program – 24 Oras
• Best Male News Anchor – Arnold Clavio
• Best Female Field Reporter – Kara David
• Best Public Affairs Program – I-Witness
• Best Magazine Show – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Best Educational Program – Born to be Wild
• Best Investigative Program – Imbestigador
• Best Sitcom – Pepito Manaloto
• Male Personality of the Year – Dingdong Dantes
• Best Noontime Show – Eat Bulaga


2017 Gawad Tanglaw

• Best Investigative Program – Imbestigador
• Best Morning Show Host, Unang Hirit – Rhea Santos
• Best Documentary Program – Reporter’s Notebook –
• Best Magazine Show – I Juander
• Best Radio Male Anchor – Mike Enriquez
• Best Radio Female Anchor – Susan Enriquez
• Best Performance by an Actress – Sue Prado (Magpakailanman, Nabaliw Na)
• Best Actress – Jaclyn Jose (Ma Rosa)


ETON International School Pillars of Hope

• Pia Arcangel
• Ivan Mayrina


Public Attorney’s Office Awards

• Outstanding Broadcaster – Bernadette Reyes
• Outstanding Broadcaster – Steve Dailisan
• Outstanding Broadcaster – Susan Enriquez
• Outstanding Broadcaster – Ivan Mayrina
• Outstanding Reporter – Chino Gaston
• Outstanding News Program – State of the Nation with Jessica Soho
• PAO 6th MCLE Accredited National Convention of Public Attorney’s Awards
o Outstanding Radio Broadcaster – Joel Reyes Zobel


Philippine Marines Awardee

o Mike Enriquez
o Joel Reyes Zobel


Volunteers Against Crime and Corruption Awards

Media – Major Awards

• Television News Program – 24 Oras, GMA
• Television News Anchors – Carmela Tiangco, Vicky Morales-Reyno and Miguel Enriquez (Hall of Fame)
• Television News Reporter – Susan Enriquez, GMA
• Television Station – GMA Channel 7

Media – Special Awards

• Television Program – Reporter’s Notebook, GMA
• Television Program Anchors – Jiggy Manicad, GMA
• Television Reporters – Marisol Abdurahman, GMA
• Television News Program – State of the Nation with Jessica Soho
• Television News Program Anchor – Jessica Soho, State of the Nation with Jessica Soho
• Outstanding Radio Station – DZBB – under sa Major Awards
• Best Teleradio Program – Dobol A sa Dobol B sa News TV – under sa Major Awards
• Best Teleradio Program Hosts – Arnold Clavio and Ali Sotto- under sa Major AwardsSpecial Awards – Radio Program Category (Bangon na Bayan); Radio Anchor Category (Joel Reyes Zobel)


National Commission for Culture and the Arts’ Ani ng Dangal Awards

• Jaclyn Jose
• Barbie Forteza
• Louie Ignacio
• Sid Lucero
• Teri Malvar


30th Awit Awards

• “Dama’s Song” by Frencheska Farr – Best Song Written for Movie/TV/Stage Play (theme of “Alamat ng Dama de Noche” from the “Alamat” series)


2017 LionhearTV RAWR Awards

• Favorite News Personality – Jessica Soho


2017 PANAta Marketing Effectiveness Awards Night

• Bronze Winner, Advocacy Marketing – Dapat Tama


2017 Asia Image Apollo Awards

• Nominee, Best Directing (Long Form) – Reel Time: Isinulat sa Tubig


2017 Golden Nymph Awards (Monte-Carlo Television Festival)

• AMADE Prize – Reel Time: Isinulat sa Tubig


48th Box Office Entertainment Awards

• Film Actor of the Year – Dingdong Dantes (“The Unmarried Wife”)
• Comedy Actor of the Year – Vic Sotto
• Prince of Philippine Movies – Alden Richards
• Princess of Philippine Movies – Maine Mendoza
• Female Concert Performers of the Year – Regine Velasquez
• Male Recording Artist of the Year – Alden Richards
• Most Promising Recording/Performing Group – That’s My Bae
• Most Popular TV Program – 24 Oras


3RD Alta Media Icon Awards

• Best TV Magazine Show – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Best Magazine Show Host – Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
• Best Documentary Host – Kara David (I-Witness)
• Best TV Public Service Program Host – Vicky Morales (Wish Ko Lang)
• Best Travel Show – Biyahe ni Drew
• Best Lifestyle Program – Ang Pinaka
• Best Travel Show Host – Drew Arellano (Biyahe ni Drew)
• Best Comedy Program – Pepito Manaloto (GMA)
• Best Primetime Drama Series – Encantadia (GMA)
• Best Lifestyle Show Host – Solenn Heussaf (Taste Buddies)
• Best Comedy Actor for TV – Michael V. (Pepito Manaloto, GMA)
• Most Promising Male Star – Jak Roberto
• Most Promising Female Star – Sanya Lopez
• Best Female AM Radio Personality – Lala Roque


Patron of the Arts Benefit Concert

• Honoree – Director Laurice Guillen


7TH PMAP (People Management Association of the Philippines) Makatao Awards for Media Excellence

• Best TV Public Affairs Program Host – Kara David
• Best TV News Anchor – Mel Tiangco
• Best Radio News Anchor – Mike Enriquez
• Radio Station of the Year – DZBB 594
• I-Witness – Special award for the Marawi Stories – “Women Warriors” of Ms. Sandra Aguinaldo
31ST PMPC Star Awards
• Best Drama Actor – Dingdong Dantes
• Best Drama Actor – Ruru Madrid
• Best Primetime Drama Series – Alyas Robin Hood
• Best Single Performance by an Actor – Alden Richards
• Best Variety Show – Sunday PinaSaya
• Best Game Show – Wowowin
• Best Comedy Show – Pepito Manaloto
• Best Magazine Show – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Best Female TV Host – Marian Rivera-Dantes
• Best Comedy Actress – Aiai delas Alas
• Best News Female TV Personality – Mikee Quintos
• Best Morning Show – Unang Hirit
• Best Travel Show Host – Drew Arellano
• Best Public Service Program – Wish Ko Lang
• Best Public Service Program Host – Vicky Morales
• Best Documentary Program – I-Witness
• Best Documentary Program Hosts – Howie Severino, Kara David, Jay Taruc, and Sandra Aguinaldo
• Best Male Newscaster – Arnold Clavio
• Best Lifestyle Show Host – Rhian Ramos and Solenn Heussaff
• Best Lifestyle Show – The World of Gandang Reyes
• Adling Fernando Lifetime Achievement Award – Vic Sotto
• Longest Running Daytime Drama Anthology – Maynila
• German Moreno Power Tandem – Rocco Nacino and Sanya Lopez


4TH Annual Inding-Indie Film Festival

• Most Trusted and Best TV Program of the Year – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Most Trusted Media Personality of the Year – Dano Tingcungco
• Most Trusted Media Personality of the Year – Marisol Abdurahman
• Most Trusted Media Personality of the Year – Saleema Refran
• Most Trusted Media Personality of the Year – Joseph Morong
• Most Trusted Media Personality of the Year – Mariz Umali
• Most Trusted Media Personality of the Year – Mav Gonzales
• Most Trusted Media Personality of the Year – Steve Dailisan
• Most Trusted Media Personality of the Year – John Consulta
• Most Trusted Media Personality of the Year – Kara David
• Most Trusted TV News Program for 2017– 24 Oras
• Most Trusted TV News Program for Asian Excellence Award – 24 Oras
• Most Trusted TV Documentary of the Year – Front Row
• Most Trusted TV Documentary of the Year – I-Witness
• Huwarang Programa sa Sining at Media 2017 – 24 Oras
• Pinaka-huwarang Panoorin sa Telebisyon sa Larangan ng Serbisyo Publiko – Wish Ko Lang
• Bayani ng mga Brodkaster sa Pilipinas – Vicky Morales
• Bayani ng mga Brodkaster sa Pilipinas – Mel Tiangco
• Lifetime Achievement Award for Media Excellence – Mike Enriquez
• Most Trusted TV Documentary of the Year – Reel Time
• Most Trusted TV Program of the Year – I Juander
• Inding-Indie Film Festival Huwarang Artista ng Kabataan – Gabbi Garcia
• Inding-Indie Film Festival Huwarang Artista ng Kabataan – Jak Roberto


37th Dangal ng Bayan Top Choice Consumer Awards

o Outstanding Entertainment Radio Anchor – John Fontanilla


1st Southeast Asia Prix Jeunesse Video Festival for Children

• Winner, Professional Category: Non-Fiction for Children Aged 13-17 Years Old – Reel Time: Isinulat sa Tubig
• Finalist, Professional Category: Fiction for Children Under 7 Years Old – Alamat: Ang Bakunawa at ang Pitong Buwan


Sinebata 2017

• Winner, Professional Category: Fiction for Children Under 7 Years Old – Alamat: Ang Bakunawa at ang Pitong Buwan
• Winner, Professional Category: Non-Fiction for Children Aged 8-12 Years Old – Front Row: Bata sa Overpass
• Winner, Professional Category: Non-Fiction for Children Aged 13-17 Years Old – Reel Time: Isinulat sa Tubig

 


2017 Anak TV Awards

Anak TV Seal
• 24 Oras,
• 24 Oras Weekend
• Aha
• Born to be Wild
• Kapuso Mo, Jessica Soho
• Pinoy MD
• Unang Hirit
• Wish Ko Lang
• Balitang Amianan (RTV Dagupan and RTV Ilocos)
• Balitang Bisdak (RTV Cebu)
• Kapuso Panagbenga Festival (RTV Dagupan)
• iBilib
• Idol sa Kusina
• Pit Señor Kapuso
• I-Witness

Anak TV Seal (GNTV)
• Ang Pinaka
• Biyahe ni Drew
• Brigada
• Day Off
• Good News
• I Juander
• Investigative Documentaries
• News to Go
• Pop Talk
• Quick Response Team
• Reel Time
• Wagas

Hall of Famers
• Arnold Clavio
• Vicky Morales

Male Makabata Stars
• Atom Araullo
• Drew Arellano
• Dingdong Dantes
• Alden Richards

Female Makabata Star
• Kara David
• Marian Rivera
• Gloria Romero

Household Favorite TV Programs
• 24 Oras
• Kapuso Mo, Jessica Soho
o Pepito Manaloto


39TH Catholic Mass Media Awards

• Best Public Service Program – Reporter’s Notebook
• Best News Magazine Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Best Special Event Coverage – Eleksyon 2016
• Best Children & Youth Program – Aha! (Special Citation)
• Best Talk Show – Tonight with Arnold Clavio
• Best Adult Educational/ Cultural Program – Biyahe ni Drew
• Best News Magazine Program – Brigada (Special Citation)
• Best News Magazine Program – I Juander (Special Citation)
• Hall of Fame Awardee – Pepito Manaloto


3rd Sarihay Awards

• Best TV Special Report Category – Reporter’s Notebook’s “Bayan ng Mina”


Globe Media Excellence Awards for Visayas (September 2017)

• Reporter of the Year for TV – Alan Domingo, Balitang Bisdak (RTV Cebu)
• Explanatory/Investigative Story of the Year for TV – “Endo” by Reyn Nikko Sereno, Balitang Bisdak (RTV Cebu)


2017 Save the Children Media Awards

• Most Outstanding Special Feature – Biyaheng Totoo – North Cotabato
• Finalist – Special Feature Category – Balitang Amianan “Special Report on Malnutrition Rate” (RTV Dagupan)
• Most Outstanding Full-length Film – Reel Time (Gutom)
• Most Outstanding Article (People’s Choice) – Senate hikes P13 daily daycare meal allowance to P20 by Joseph Tristan Roxas


1ST Philippine Tourism Industry Awards

• Best Travel Oriented TV Show – Biyahe ni Drew
• Best Travel Oriented TV Show Host – Drew Arellano


Pusong OFW Award of the Blas F. Ople Policy Center and Training Institute

• Arnold Clavio


2017 Migration Advocacy and Media (MAM) Awards

• Television Journalism Award, Best TV (Episodic) Category – Reporter’s Notebook’s “Hikbi Sa Ibayong Dagat”
• Television Journalism Award, Best TV Series Category – Tadhana


7th OFW Gawad Parangal

• Best Field Reporter – Marisol Abdurahman
• Most Popular Love Team – Sanya Lopez & Rocco Nacino
• Best Actor – Gabby Concepcion (Ika-6 na Utos)
• Best Actress – Sunshine Dizon (Ika-6 na Utos)
• Best Actress – Kris Bernal (Impostora)
• Best Supporting Actress – Ryza Cenon (Ika-6 na Utos)
• Best Comedian – Super Tekla
• Best Game Show – Wowowin
• Best Game Show Host – Willie Revillame (Wowowin)


Gawad Amerika Awards

• Most Outstanding Filipina Actress – Sunshine Dizon


Gawad Filipino Awards – Media People’s Choice Award 2017

• Best TV Newscast – 24 Oras
• Best TV Host for Entertainment and Lifestyle – Cata Tibayan
• Best Female News and Public Affairs Host – Susan Enriquez
• Best TV Magazine Show Host – Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)


2017 Spark Awards

• Gold for Best Programme Promotion – Biyahe Ni Drew Feature with Native Ads for Sapporo City
• Bronze for Best in Media Solution for TV/Online Video – Biyahe Ni Drew Feature with Native Ads for Sapporo City
• Gold for Best Programme Promotion – Biyahe ni Drew
• Bronze for Best in Media Solution for TV/Online Video – Biyahe ni Drew
Mob-Ex Awards 2017
News Online Eleksyon 2016 Bronze for Best App – Community Service – The GMA News Online Mobile App


2017 Japan Prize

• Finalist, Lifelong Learning Category – Reel Time: Maling Akala
• Finalist, Primary Category – Front Row: Bata sa Overpass


US International Film and Video Festivals

US International Film and Video Festivals
• Gold Camera and Best of Festival Nominee for Documentary – I-Witness: Busal (Public Affairs Programs)
• Silver Screen – Front Row: Mga Barya ni Lola Maria (Biography)
• Silver Screen – Front Row: Bata sa Bintana (Health, Medical)
• Silver Screen – I-Witness: Body Collector (Current Affairs)
• Silver Screen – Motorcycle Diaries: Lason sa Paraiso (Environment, Ecology)
• Silver Screen – Reel Time: Maling Akala (Political, Government)
• Certificate for Creative Excellence – Reporter’s Notebook: Pasan-Pasang Pangarap (Public Affairs Programs)
• Certificate for Creative Excellence – Alamat: Ang Bakunawa at ang Pitong Buwan (Children’s Programming)
• Certificate for Creative Excellence – Brigada: Abo at Tubig (Magazine Format)
• Certificate for Creative Excellence – Reel Time: Isinulat sa Tubig (Social Issues)
• Silver Screen – Children’s Category – iBilib
• Certificate for Creative Excellence – Cooking Category – Idol sa Kusina


2017 NAMIC Awards (National Association for Multi-Ethnicity In Communications):

• Marketing Tactics, Diversity Awareness, 1st place – “Becoming Pinoy: Reggie Lee”
• Marketing Tactics, Social Media, 1st place – “Social Media Take-Over: Alden Richards”
• Marketing Tactics, Television, 1st place – “Becoming Pinoy: Sameera Aguilar”


Rotary Club of Manila

• Radio Male Broadcaster of the Year – Orly Trinidad
• Television Female Reporter of the Year – Marisol Abdurahman


UP College of Mass Communications’ 1ST Glory Awards

Awardee, Broadcast Journalism Category – Marissa L. Flores


2017 Readers Digest Trusted Brands Award

• Platinum Award – GMA Network
• Most Trusted News Presenter – Jessica Soho
• Most Trusted Radio Presenter – Mike Enriquez
• Most Trusted Entertainment/ Variety Presenter – Ryan Agoncillo
• Most Trusted Sports Personality – Manny Pacquiao


Anvil Awards

Silver Anvil Award – 2015 GMAKF Annual Report


2017 New York Festivals’ International TV & Films Awards

• Gold World Medal – Reporter’s Notebook: Pasan-Pasang Pangarap (Community Portraits)
• Gold World Medal – Front Row: Bata sa Bintana (Human Concerns)
• Gold World Medal – Reel Time: Maling Akala (National/International Affairs)

Finalist Certificates
• Kapuso Mo, Jessica Soho: Gintong Medalya (Community Portraits)
• Investigative Documentaries: PAAralan (Community Portraits)
• Someone to Watch Over Me


2016 Reader’s DIGEST MOST TRUSTED BRANDS

• Gold Award, TV Network Category – GMA Network
• Most Trusted News Presenter – Jessica Soho
• Most Trusted Radio Presenter – Mike Enriquez
• Most Trusted Sports Personality – Manny Pacquiao


2016 Outstanding Manilans

• Mike Enriquez


BlogEx Manila

• Social Movement of the Year and Most Innovative Digital Marketer, Corporate Category – #HeartOverHate


2nd Alta Media Icon Awards (University of Perpetual Help System Dalta Las Pinas)

Radio

• Best Female AM Radio Personality – Susan Enriquez (Easy Easy Lang, DZBB Super Radyo 594)

Television

• Best Magazine Show – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Best Documentary Program – I-witness
• Best Travel Show – Biyahe ni Drew
• Best Lifestyle Program – Ang Pinaka
• Best Showbiz-Oriented Talk Show – Mars
• Best Comedy Program – Pepito Manaloto
• Best Game Show – Celebrity Bluff
• Best Magazine Show Host – Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
• Best Documentary Program Host- Kara David (I-Witness)
• Best Male TV News Personality – Mike Enriquez (24 oras)
• Best Showbiz-Oriented Talk Show Host – Suzi Entrata-Abrera (Mars)
• Best Travel Show Host – Drew Arellano (Biyahe ni Drew)
• Best Lifestyle Program Host – Tonipet Gaba (Pop Talk)
• Best Comedy Actress for TV – Carla Abellana (Ismol Family)
• Best Comedy Actor for TV – Vic Sotto (Vampire Ang Daddy Ko)
• Most Promising Female Star – Maine Mendoza
• Most Promising Male Star – Alden Richards

University of the Philippines Los Baños Alumni Association

• UPLB Alumnus Awardee – Jiggy Manicad


Golden Laurel: Lycean Choice Media Awards (Lyceum of the Philippines University – Batangas)

• Best Magazine Show – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Best Magazine Show Host – Ms. Jessica Soho
• Best Public Affairs Program – I-Witness


3rd Umalohokjuan Award

• Best Magazine Show – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Best Male Radio Personality – Mike Enriquez
• UmalohokJuan Commendation – Kara David


2nd PUP Mabini Media Awards

Television Category:
• Best Comedy Program – Pepito Manaloto
• Best News Program – 24 Oras
• Best Magazine Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Best Documentary Program – I-Witness
• Best Male News Program Anchor – Mike Enriquez (24 Oras)
• Best Magazine Program Host – Ms. Jessica Soho (KMJS)
• Best Public Affairs Program Host – Ms. Jessica Soho (Brigada, GNTV)

Radio Category:
• Best Public Service Program – Imbestigador sa DZBB
• Best News Program Host – Mr. Mike Enriquez (Super Balita)
• Best Public Service Program Host – Mr. Mike Enriquez (Imbestigador sa DZBB)

Advertising Category:
• Best Advocacy Campaign – IMReady (GMA)


Gawad Excellentia 2016

• Best Female News Personality – Jessica Soho (State of the Nation, GMA News TV)


13th Lasallian Scholarum Awards

• Outstanding Televised Feature Story on Youth and Education – Reel Time (Isang Paa sa Hukay)
• Outstanding Online Feature on Youth and Education – Smart-shaming and our Pinoy culture of anti-intellectualism By Julia Jasmine Madrazo-Sta. Romana


Kung-Gihan 2016 Awards

• Lifestyle TV Program of the Year – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Lifestyle TV Program Host of the Year – Jessica Soho
• Excellence Award for Tourism Program – Biyahe ni Drew
• Magazine Show of the Year – Pop Talk
• Magazine Show Host of the Year – Tonipet Gaba
• Excellence Award for Cooking Program – Idol sa Kusina
• Most Influential Chef – Chef Pablo Logro


2nd Mabini Media Awards (Polytechnic University of the Phils.)

2nd Mabini Media Awards (Polytechnic University of the Phils.)
• Best Comedy Program – Pepito Manaloto
• Best News Program – 24 Oras
• Best Magazine Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Best Documentary Program – I-Witness
• Best Male News Program Anchor – Mike Enriquez (24 Oras)
• Best Magazine Program Host – Ms. Jessica Soho (KMJS)
• Best Public Affairs Program Host – Ms. Jessica Soho (Brigada, GNTV)

Radio Category:
• Best Public Service Program – Imbestigador sa DZBB
• Best News Program Host – Mr. Mike Enriquez (Super Balita)
• Best Public Service Program Host – Mr. Mike Enriquez (Imbestigador sa DZBB)

Advertising Category:
• Best Advocacy Campaign – IMReady (GMA)


12th USTv Students’ Choice Awards

• Students’ Choice of Public Affairs Program – I-Witness
• Students’ Choice of Social Media Campaign for Socio-Political Development – Dapat Tama Campaign
• Students’ Choice of Documentary Special – Reel Time
• Student Leaders’ Choice of TV Program – State of the Nation with Jessica Soho
• Student Leaders’ Choice of TV Network for News and Public Affairs – GMA News TV


4th Bataan Peninsula State University Kagitingan Awards for Television Pinakamagiting na Programang Pantelebisyon:

• Pinakamagiting na Programang Pang-Serbisyo Publiko (Public Service Program) – Wish Ko Lang
• Pinakamagiting na ProgramangPambalitaan (News Program) – 24 Oras
• Pinakamagiting na Programang Pang-Imbestigasyon (Investigative Program) – Imbestigador
• Pinakamagiting na Programang Pang-Magasin (Magazine Program) – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Pinakamagiting na Programang Pang-Dokumentaryo (Documentary Program) – I-Witness
• Pinakamagiting na Programang Pantalakayan (Talk Show) – Tonight with Arnold Clavio
• Pinakamagiting na Programang Pang-Komedya – Pepito Manaloto
• Pinakamagiting na Dulang Antolohiya – Magpakailanman

Pinakamagiting na Personalidad ng Telebisyon:

• Pinakamagiting na Personalidad sa Programang Dulang Antolohiya (Drama Anthology) – Alessandra de Rosi (Wagas: Michael & Imelda Story)
• Pinakamagiting na Personalidad sa Programang Programang Pantalakayan (Talk Show) – Arnold Clavio (Tonight with Arnold Clavio)
• Pinakamagiting na Personalidad sa Programang Programang Pambalitaan (News Program – Jessica Soho (State of the Nation with Jessica Soho)
• Pinakamagiting na Personalidad sa Programang Pang-SerbisyoPubliko (Public Service Program) – Vicky Morales (Wish Ko Lang)
• Pinakamagiting na Personalidad sa Programang Pang-Imbestigasyon (Investigative Program) – Mike Enriquez (Imbestigador)
• Pinakamagiting na Personalidad sa Programang Pang-Magasin (Magazine Program) – Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
• Pinakamagiting na Personalidad sa Programang Pang-Dokumentaryo (Documentary Program) – Kara David (I-Witness)
• Pinakamagiting na Personalidad sa Programang Pang-Komedya – Michael V. (Pepito Manaloto)


2016 Hildegarde Award for Women in Media and Communication

• Hildegarde Lifetime Achievement Awards in Media and Communication – Ms. Malou Mangahas
• Broadcast Journalism Category – Reel Time and Front Row


Gandingan 2016: The 10TH UPLB Isko’t Iska’s Multimedia Choice Awards (University of the Philippines Los Baños)

• Best Morning Show – Unang Hirit- Bagyong Luis Coverage
• Best Morning Show Hosts – Arnold Clavio, Susan Enriquez, Rhea Santos, Connie Escuderro, Ivan Mayrina, Suzi Abrera, Lyn Ching-Pascual, Love Anoever and Tonipet Gaba – Unang Hirit
• Best Investigative Program – Reporter’s Notebook (Kalbaryo sa Isla)
• Best Investigative Program Host – Jiggy Manicad and Maki Pulido (Reporter’s Notebook)
• Best Development-Oriented Talk Show Host – Kara David (Powerhouse)
• Best Magazine Program – Kapuso Mo, Jessica Soho (August 31, 2015 Episode)
• Best Magazine Program Host – Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
• Best Environment-Oriented Program – Born to be Wild
• Gandingan ng Kalikasan – Sandra Aguinaldo (I-Witness)
• Best Youth-Oriented Program – I-Witness (Remember Me)
• Gandingan ng Kabataan – Sandra Aguinaldo (I-Witness)
• Best Public Service Program – Bawal ang Pasaway kay Mareng Winnie (Girian sa Makati)
• Best Documentary Program – Brigada (Ang Mga Ginto ng Smokey Mountain)
• Best Documentarist – Jessica Soho and Victoria Tulad (Brigada)
• Best News Program – State of the Nation with Jessica Soho (National Day for Mourning: Justice for Fallen 44
• Best News Anchor – Jessica Soho (State of the Nation with Jessica Soho)
• Best Women-Oriented Program – Investigative Documentaries (Para Kay Nanay)
• Best Online News Article – GMA News Online (Special Report: Rape in the Philippines, Number Revealing Disturbing Trend)
• Best Online Feature Article – GMA News Online (Tindog: Leyte Matapos ang Yolanda)
• Best Development-oriented Online Video – GMA News Online (Special Multimedia Feature: Living with HIV in the Philippines)
• Gandingan ng Kaunlaran – GMA 7


14th Gawad Tanglaw

• Best News Program – State of the Nation
• Best Documentary Program – Investigative Documentaries
• Best Magazine Show – I- Juander
• Best Entertainment Talk Show – MARS
• Best Drama Anthology – Magpakailanman
• Best Performance By An Actor (Magpakailanman) – Alden Richards
• Natatanging Tanglaw ng Kabataan sa Sining ng Telebisyon – Alden Richards and Maine Mendoza – Kalyeserye – Eat Bulaga


3rd Mass Communication Awards for Media and the Arts (Centro Escolar University)

Excellence Award in Media and the Arts in the Field of Broadcast – Jessica Soho


3rd Paragala: Central Luzon Media Awards (Holy Angel University – Pampanga)

• Best male morning show host – Arnold Clavio (Unang Hirit)
• Best News Program – 24 oras
• Best Male News Anchor – Mike Enriquez (24 oras)
• Best Female News Anchor – Jessica Soho (State of the Nation)
• Best Female Field Reporter – Kara David
• Best Public Affairs Program – Tunay na Buhay
• Best Magazine Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Best Magazine Program Host – Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
• Best Investigative Program – Imbestigador
• Best Documentary Program – I-Witness

Hall of Fame
• Arnold Clavio – Best Male Morning Show Host
• Mike Enriquez – Best Male News Anchor
• Jessica Soho – Best Female News Anchor


7th NwSSU Students’ Choice Awards for Radio and Television (NSCART)

• Best Morning Show – Unang Hirit
• Best Magazine Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Best Public Service Program – Wish Ko Lang
• Best Documentary Program – I-Witness
• Best Investigative Journalism Program – Imbestigador
• Best News and Public Affairs Program – 24 Oras
• Best News and Public Affairs Male Anchor – Mike Enriquez
• Best News and Public Affairs Female Anchor – Ms. Mel Tiangco
• Most Comprehensive Papal Visit Coverage – Ang People’s Pope sa Pilipinas


Eastern Visayas State University- Ormoc City Campus’ 2nd Students’ Choice Mass Media Awards

• Best Magazine Show – Kapuso Mo Jessica Soho
• Best Female Newscaster – Ms. Jessica Soho
• Best Public Service Program – Imbestigador
• Best Variety Show – Eat Bulaga
• Best Love Team – AlDub


Ikatlong Gawad Bagani sa Komunikasyon Makabagong Mandirigma sa Larangan ng Radyo at Telebisyon (University of the East – Caloocan Campus) Mga Bagani sa Larangan ng Telebisyon

• Ms. Mel Tiangco
• Mr. Mike Enriquez
• Ms. Vicky Morales


Comguild Media Awards

• Best Magazine Show Host – Jessica Soho
• Best Magazine Show – Kapuso Mo, Jessica Soho
• Best Lifestyle Program Host – Drew Arellano
• Best Lifestyle Program – Biyahe ni Drew
• Best Female Field Reporter of the Year – Mariz Umali
• Most Outstanding Male News Presenter of the Year – Raffy Tima
• 2016 Hall of Fame for the best news program – 24 Oras


Adamson University Media Award 2016

• Mike Enriquez


EdukCircle Awards

• Most Outstanding Journalist in Public Service, Hall of Fame Award – Mel Tiangco
• Male News Anchor of the Year – Mike Enriquez (24 Oras)
• Best Magazine Show Host – Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
• Best Educational Show Hosts -Susan Enriquez and Cesar Apolinario (I-Juander)
• Male Music Artist of the Year, Most Influential Celebrity Endorser of the Year, and Special Recognition for Phenomenal Act (Sa Tamang Panahon with Maine Mendoza) – Alden Richards
• Most Influential Celebrity Endorser of the Year and Special Recognition for Phenomenal Act (Sa Tamang Panahon with Alden Richards) – Maine Mendoza
• Most Influential Film Actor of the Year – Vic Sotto
• Best Game Show Host – Willie Revillame
• Most Influential Film Actress of the Year – Ai-Ai Delas Alas
• Most Influential Concert Performer of the Year – Regine Velasquez


School Press Advisers Movement (SPAM)

• SPAM’s Lifetime Achievement Awards – Mel Tiangco


Volunteer Against Crime and Corruption Awards (VACC)

• Outstanding Television Station – GMA
• Outstanding Television News Program – GMA
• Outstanding Television News Anchor – Mike Enriquez, Mel Tiangco, and Vicky Morales

Special Awards

• Television Program – I-Witness
• Television Program Anchor – Howie Severino
• Television Reporter – Saleema Refran


2016 Platinum Stallion Media Awards (Trinity University of Asia) Awards for Television

Awards for Television
• Best Female News Anchor – Mel Tiangco
• Most Trusted Female Field Reporter – Sandra Aguinaldo
• Best Values-Oriented Program – Pepito Manaloto
• Best Entertainment Program – Sunday Pinasaya
• Best Noontime Show – Eat Bulaga
• Best Documentary Show – I-Witness
• Best Game Show – Celebrity Bluff
• Best Gag Show – Bubble Gang
• Best Entertainment Program – Sunday Pinasaya
• Best Drama Anthology – Magpakailanman

Awards for Radio
• Best Male AM Broadcast Journalist – Mike Enriquez
• Best AM Radio Station – DZBB Super Radyo

Awards for Advertising
• Trinitian Awardee for Most Valuable Female Advertising Endorser – Maine Mendoza
• Trinitian Awardee for Most Valuable Male Advertising Endorser – Alden Richards

Trinitian Citation
• Trinitian Awardee for Late Night Show – Walang Tulugan
• Trinitian Awardee for Best TV Magazine Show – Byahe ni Drew
• Trinitian Awardee for Values-Oriented TV Character – Kalye’s Angels-Eat Bulaga

Trinitian Media Practicioner
• Outstanding Trinitian Media Practitioner [Music and Television] – Jaya


Golden Globe Annual Awards for Business Excellence and Filipino Achievers 2016 (National Data Research Examiner and Marketing Services Inc.) (NADREMS) Filipino Achievers in the Field of Journalism:

• Steve Dailisan
• Rida Reyes


6th National Statistics Month (NSM) Media Awards

I-Witness Jay Taruc Team – Buwis Butil episode (Television Category)


Philippine Pediatric Society’s 2nd Gawad Duyan

• Natatanging Himay-Salaysay – Reporter’s Notebook
• Lingap Lahi: Ilustrado
• Natatanging Himay Ulat – “State of the Nation with Jessica Soho”
• Natatanging Talastas Katuturan – “Bawal ang Pasaway Kay Mareng Winnie”
• Lingap Lahi: “Ilustrado – GMA News TV”
• Natatanging Dulang Pantelebisyon (Komedya) – Pepito Manaloto


3rd Inding-Indie Short Film Festival Awards

• Best Supporting Actress – Meg Siasoco (contractual)
• Special Award for most Trusted Media Personality
Mariz Umali
Mav Gonzales
Steve Dailisan
Mike Enriquez
Mel Tiangco
• Inding Indie film festival Most Trusted Media Personality of the decade –
Vicky Morales
• Pinakamahusay at Pinakamagandang Panoorin sa Kasaysayan ng Dokumentaryo
Frontrow
Reel Time
I-Witness
Reporter’s Notebook
• Pinaka Mapanuri at Pinaka Pinagkakatiwalaan sa Larangan ng Pagbabalita –
GMA 7
• Inding Indie Film Festival Most Trusted TV News Program 2016 –
24 Oras
• Huwarang Programa sa Sining at Media 2016 – 24 Oras
• Most Trusted TV News Program for Asian Excellence Award 2016 – 24 Oras
• Inding Indie Film Festival Huwarang Artista sa mga Kabataan 2016 – Sanya Lopez
• Inding Indie Film Festival Best Public Service TV Program of the Decade – Wowowin
• Inding Indie Film Festival Best Public Service TV Program of the Decade – Wish Ko Lang
• Best Public Service TV Personality – Willie Revillame
• Inding Indie Film Festival Huwarang Programa ng Taon – I Juander
• Inding Indie Film Festival Huwarang Programa ng Taon – Kapuso Mo Jessica Soho
• Inding Indie Film Festival Pinakamapanuri at Pinaka-Pinagkakatiwalaang Programa ng Taon – State of the Nation Wwith Jessica Soho
• Most Outstanding TV Travel Show 2016 – Biyahe ni Drew
• Inding Indie Film Festival Pinakamagiliw na Artista ng Taon – Alden Richards
• Inding Indie Film Festival Golden Choice Award – Bayani ng Pinilakang Tabing
Nova Villa
John Arcilla
Ces Quesada
Enrique Tintoy Arcega
Vangie Labalan
Pilar Pilapil
• Inding Indie Film Festival Pinaka-Magandang Programa sa Kasaysayan ng Telebisyon sa Buong Asya – Eat Bulaga
• Inding Indie Film Festival Huwarang Artista ng Taon – Tom Rodriguez
• Inding Indie Film Festival Pinaka – Huwarang Komedyante ng Taon – Jose Manalo
• Inding Indie Film Festival Asian Eexcellence Award for Most Trusted and Best Broadcaster – Jessica Soho
• Inding Indie Film Festival Best Radio DJ of the Year 2016 – DJ PaPa Marky – Barangay LS FM
• Inding Indie Film Festival Pinakamagandang Panoorin ng Dekada – Maynila
• Inding Indie Film Festival Huwarang Artista sa Pilipinas 2016 – Ruru Madrid
• Inding Indie Film Festival Huwarang Artista sa Pilipinas 2016 – Jak Roberto
• Inding Indie Film Festival Golden Choice Asian Excellence Award Most Outstanding Male Performer in the Philippines – Christian Bautista
• Inding Indie Film Festival Outstanding TV News Personality – Emil Sumangil
• Inding Indie Film Festival Outstanding TV News Personality – John Consulta
• Inding Indie Short Film Festival Golden Screen Award Pinaka Magiliw na Artista ng Kabataan 2016 – Hiro Peralta
• Inding Indie Golden Screen Award Lifetime Achievement Award for Global Entrepreneur – Felipe Gozon


30th PMPC Star Awards for TV

• Best News Program – 24 Oras
• Best Female Newscaster – Vicky Morales (24 Oras)
• Best Morning Show – Unang Hirit
• Best Documentary Program – Reel Time
• Best Documentary Program Host – Malou Mangahas (Investigative Documentaries)
• Best Travel Show – Biyahe ni Drew
• Best Travel Show Host – Drew Arellano (Biyahe ni Drew)
• Best Drama Actress – Jennylyn Mercado (My Faithful Husband)
• Best Comedy Actress – Manilyn Reynes (Pepito Manaloto)
• Best Supporting Actress – Sunshine Dizon (Little Nanay)
• Best Single Performance by an Actor – Kristoffer Martin (Magpakailanman – Mag-ama Sa Bilangguan)
• Best Comedy Show – Pepito Manaloto
• Best Talent Search Program – Starstruck
• Best Game Show – Wowowin
• Best Variety Show – Sunday Pinasaya
• Best New Male Personality – Jake Ejercito (God Gave Me You) **
• Best Comedy Actor – Jose Manalo (Hay, Bahay!) **

** APT (blocktimer)


Radio Awards

• Finalist, Best Educational Program – Ikaw Na Ba? (DZBB)
• Finalist, Best News Commentary – Saksi sa Dobol B (DZBB)
• Finalist, Best Counseling Program – Talk Back (LS)


38th Catholic Mass Media Awards

• Best Children & Youth Program – Aha! (“Sign Language”)
• Special Citation, Best Children & Youth Program – Alamat (“Langgam at Tipaklong”)
• Special Citation, Best News Magazine – Kapuso Mo, Jessica Soho (“Awit ni Inay, Twerk it like Bukidnon Dancing Linemen, Pagbangon ni Jiro Manio, Parkour Kids”)
• Special Citation, Best Talk Show – Dream Home (“Yaya Palaboy, Janitor”)
• Special Citation, Best Children & Youth Program – Reel Time (“Isinulat sa Tubig”)
• Best News Magazine – I Juander (“Mukha ng Pag-asa”)
• Best News Program – State Of The Nation With Jessica Soho (“SONA sa SONA”)


2016 Anak TV Awards

Anak TV Seal Awardees
• Aha!
• Alamat
• Born To Be Wild
• Kapuso Mo, Jessica Soho
• Pinoy MD
• Wish Ko Lang
• Ang Pinaka
• Biyahe Ni Drew
• Brigada
• Front Row
• Good News
• I Juander
• I-Witness
• Poptalk
• Del Monte Kitchenomics
• iBilib
• Pari Koy
• Pepito Manaloto
• Sarap Diva
• Sarap with Family
• Tropang Potchi

Makabata Stars
• Kara David
• Vicky Morales
• Drew Arellano
• Marian Rivera
• Dingdong Dantes
• Alden Richards
• Maine Mendoza

Top Household Favorites
• 24 Oras
• Kapuso Mo, Jessica Soho
• I-Witness


6th OFW Gawad Parangal 2016

• Outstanding Online News for OFWs and Hall of Fame Awardee – GMA News Online
• Favorite Male TV News Reporter – Jiggy Manicad
• Favorite Female TV News Reporter – Tricia Zafra
• Best Variety Show – Sunday Pinasaya
• Best Talk Show – Yan ang Morning!
• Best Wholesome Story – Because Of You
• Best Actor (Because Of You) – Gabby Concepcion
• Favorite Actor (Once Again) – Aljur Abrenica
• Favorite Comedian Duo – Gladys Guevarra (as Chuchay) & Mary Jane Arrabis (as Boobsie)
• Most Popular Family in the Showbiz Industry – DongYanZia
• Best Showbiz-Oriented Talk Show – Mars
• Best Comedy Program – Pepito Manaloto
• Best Game Show – Celebrity Bluff
• Best Showbiz-Oriented Talk Show Host – Suzi Entrata-Abrera (Mars)
• Best Comedy Actress For Tv – Carla Abellana (Ismol Family)


2nd GIC INNOVATION AWARDS FOR TELEVISION

• Most Innovative Gag Show – Bubble Gang
• Most Innovative Comedienne – Ms. Ai Ai Delas Alas
• Most Innovative Newscaster (Male) – Mr. Mike Enriquez
• Most Innovative Newscaster (Female) – Ms. Mel Tiangco
• Most Innovative Magazine Show – Kapuso mo, Jessica Soho
• Most Innovative Magazine Show Host – Ms. Jessica Soho
• Most Innovative Game Show – Wowowin


2016 Save the Children Media Awards

• Most Outstanding Short Film – Investigative Documentaries (“Gutom”)
• Finalist, Most Outstanding Short Film – Investigative Documentaries (“Extra Rice”)
• Special Citation Category – Reel Time for “Samad”
Special Feature Category – Investigative Documentaries for “Extra Rice”


Seoul International Drama Awards

• Asian Star Prize – Dennis Trillo


2016 NAMIC Excellence in Multicultural Marketing Awards (EMMA)

• 2nd Place – GMA Pinoy TV Van Wrap in Manitoba Canada, Marketing Tactics, Out of Home
• 3rd Place – Print Ads in Rogers Canada, Marketing Tactics, Print

• 3rd Place – Christmas Station ID Sing-Along Campaign, Marketing Tactics, Social Media
• 3rd Place – GMA Pinoy TV 2015 Station ID, Marketing Tactics, Television


35th International Grand Prix

• Finalist – Reel Time: Isang Paa sa Hukay


2016 Guillermo Mendoza Awards

• Most Popular News and Public Affairs Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
• AnBie love team of Andre Paras and Barbie Forteza – Most Promising Love Team on TV


21st Asian Television Awards

• Nominee for Best Social Awareness Program – Reel Time: Isinulat sa Tubig
• Nominee for Best Comedy Program – Bubble Gang
• Nominee for Best Comedy Performance by an Actor – Michael V. (Pepito Manaloto)


Magnolia Award of the 22nd Shanghai TV Festival

• Nominee for Best Documentary – Reel Time: Isang Paa sa Hukay


2016 Asia Image Apollo Awards

• Nominee for Best Sound Design – Short Form: Alamat ng Langgam at Tipaklong


3rd Asia Rainbow TV Awards

• Nominee for Best Comedy Series – Naku, Boss Ko
• Nominee for Best Documentary – Reel Time: Isinulat sa Tubig


2016 World TV Awards

• Best Programme on Promoting Children’s Rights (Humanity Category) – Reel Time: Isang Paa sa Hukay


2016 Araw Values Awards

• Bronze – Advocacy Communications: Commitment to Truth, Honesty, and Integrity – Dapat Tama!
• Bronze – Advocacy Communications: Respect and Care for Life and Dignity and the Rights of All – Champion Tapat Dapat Update Campaign
• Bronze – Advocacy Communications: Love of Country and Respect for National Customs and Traditions – Champion Tapat Dapat Update Campaign
• Bronze – Advocacy Communications: Love of Country and Respect for National Customs and Traditions – GMA Share the Love
• Bronze – Branded Communications: Commitment to Truth, Honesty & Integrity – GMA Christmas Short Film “Karga” (Shell)
• Silver – Advocacy Communications: Respect and Care for Life and Dignity for All – #HeartOverHate
• Silver – Advocacy Communications: Commitment to Truth, Honesty & Integrity – Champion Tapat Dapat “Teacher Fe”
• Silver – Advocacy Communications: Respect and Care for Life and Dignity and the Rights of All – Champion Tapat Dapat “Halasan”
• Silver – Branded Communications: Love of Country and Respect for National Customs and Traditions – GMA Christmas Short Film “Regalo” (Yakult)
• Silver – Branded Communications: Respect and Care for Life and Dignity and the Rights of All – GMA Christmas Short Film “Happiest Pinoy” Winston (Cebuana Lhuillier)
• Silver – Branded Communications: Respect and Care for Life and Dignity and the Rights of All – GMA Christmas Short Film “Happiest Pinoy” Rommel (Cebuana Lhuillier)


2016 PANAta Marketing Effectiveness Awards

• Gold – Brand Integrated Program – Promotions (#GoManny: Pacquiao & Mayweather Fight Campaign)
• Gold – Advocacy Marketing: Single Medium TV (Champion Tapat Dapat Update)


2016 The Spark Awards for Media Excellence

• Gold – Best Content Team (GMA Network)
• Gold – Best Commercial Team (GMA Network)
• Bronze – Best Media Solution, Integrated Media (GMA Network for Del Monte “I Love Spaghetti”)
• Bronze – Best Media Solution: Digital (GMA Network for Palmolive Ito ang Hagod Ko Promo)
UNICEF Asia-Pacific Child Rights Award
• Winner – Reel Time: Isinulat sa Tubig
• Finalist – Front Row: Badji
• Finalist – Reel Time: Tulay ng Piloto
• Finalist – Reel Time: Isang Paa sa Hukay


2016 Asia-Pacific Tambuli Awards

• Bronze – Integrated Media ¬(GMA Share the Love)
• Bronze – Family Oriented Brand (GMA Share the Love)


2016 New York Festivals International Television and Film Awards

• Bronze World Medal – I-Witness: Dorm 12 (Community Portraits)
• Bronze World Medal – Reporter’s Notebook: Hikahos sa Lungsod (Social Issues Category)
• Bronze World Medal – Front Row: Maestra Salbabida (Community Service Program)
• Finalist Certificate – Ilustrado (Mini-Series)
• Bronze World Medal – Reel Time: Isang Paa sa Hukay (Human Concerns)
• Finalist – Brigada: Ang Ginto ng Smokey Mountain (Community Portraits)
• Finalist – Bawal ang Pasaway kay Mareng Winnie: Yaman ng Palawan (Best Interview)


2016 BizNews Asia

• Visionary Management Excellence – Felipe L. Gozon

Media Excellence Award
• Felipe S. Yalong
• Mike Enriquez


2016 CEO Excel Awards

• CEO Excel Awardee – Mike Enriquez


2015 Haligi at Ilaw ng Bayan

JP Soriano - Best Professional Reporter


2015 Eastern Visayas State University- Ormoc City Campus 2nd Students’ Choice Mass Media Awards

  • Best Magazine Show – Kapuso Mo Jessica Soho
  • Best Female Newscaster – Ms. Jessica Soho
  • Best Public Service Program – Imbestigador
  • Best Variety Show – Eat Bulaga
  • Best Love Team – AlDub


2015 Mulat Documentary Guild (Docufilm Group of PUP)

  • Woman of Philippine Youth Media – Ms. Jessica Soho


2015 38th Gawad Urian

  • Pinakamahusay na Pangunahing Aktres – Eula Valdez
  • Pinakamahusay na Pangalawang Aktres – Gladys Reyes
  • Pinakamahusay na Pangalawang Aktor – Martin del Rosario
  • Pinakamahusay na Maikling Pelikula – Adolfo Alix, Jr.’s “Kinabukasan”
  • Pinakamahusay na Dokyumentaryo – Lester Valle and Carla Ocampo’s “Walang Rape sa Bontoc”


Platinum Stallion Media Awards 2015 (Trinity University of Asia)

Best News Anchor – Jessica Soho
Best Public Affairs Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
Most Trusted Field Reporter – Kara David
Best Values-Oriented program – Wish Ko Lang
Best Reality Show – Survivor Philippines
Best Noontime Show – Eat Bulaga
Best Documentary Show – I-Witness
Best Primetime Show – Once Upon A Kiss
Best Game Show – Celebrity Bluff
Best Gag Show – Bubble Gang
Best AM Radio Station – GMA Super Radyo DZBB 594
Best Child Female Film Actress – Ryzza Mae Dizon
Outstanding Trinitian Media Practitioner – Raffy Tima
Outstanding Trinitian – Vonne Aquino


2015 13th Gawad Tanglaw

  • Best Educational Program – I-Bilib
  • Best Documentary Program – I-Witness
  • Best Comedy/Gag Show – Pepito Manaloto
  • Best Performance by an Actor (Single Performance) – Keempee De Leon (The Eat Bulaga Lenten Special)
  • Development Communication Award for Comprehensive Coverage – Saint John Paul II: The Canonization of John Paul II and John XXIII, A GMA News Special Coverage (April 25-27, 2014)


2015 2nd Paragala: Central Luzon Media Awards

Best Female Child Performer – Ryzza Mae Dizon (My Little Bossings)
Best Sitcom – Pepito Manaloto
Best Gag Show – Bubble Gang
Best Game Show – Celebrity Bluff (GMA 7)
Best Gameshow Host – Eugene Domingo (Celebrity Bluff)
Best Morning Show Host – Arnold Clavio (Unang Hirit)
Best News Program – 24 Oras
Best News Program Male Anchor – Mike Enriquez (24 Oras)
Best News Program Female Anchor – Jessica Soho (State of the Nation)
Best Public Affairs Talk Show – Tunay na Buhay
Best Magazine Show – Kapuso Mo, Jessica Soho
Best Magazine Show Host – Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
Best Investigative Show – Imbestigador
Best Documentary Show – I-Witness


2015 5th Adamson Media Award

• Vicky Morales


2015 6th Northwest Samar State University Student Choice Awards for Radio and Television (NSCART)

  • Best Education Program – Born to be Wild
  • Best Educational Program Host – Chris Tiu (I-Bilib) Best Variety Show Host – Carla Abellana (Sunday All Stars)
  • Best Game Show – Celebrity Bluff
  • Best Game Show Host – Eugene Domingo (Celebrity Bluff)
  • Best Comedy Program – Ismol Family
  • Best Primetime Teleserye – Ang Dalawang Mrs. Real
  • Best Showbiz-Oriented Program Host – Joey De Leon
  • Best Public Service Program – Pinoy MD
  • Best Showbiz-Oriented Program – Startalk
  • Best Public Service Program Host – Connie Sison (Pinoy MD)
  • Best Documentary Program – Reporter’s Notebook
  • Best Documentary Program Host – Jiggy Manicad (Reporter’s Notebook)
  • Best News and Public Affairs Program – Saksi
  • Best News and Public Affairs Male Anchor – Arnold Clavio (Saksi)
  • Best News and Public Affairs Female Anchor – Vicky Morales (Saksi 

Circle of Excellence Awards

Special award given to programs/personalities who won five (5) consecutive times in the same category

  • Morning Show – Unang Hirit
  • Morning Show Host – Arnold Clavio (Unang Hirit)
  • Noontime Variety Show – Eat Bulaga
  • Noontime Variety Show Host – Vic Sotto
  • Comedy Program – Bubble Gang
  • Magazine Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
  • Magazine Program Host – Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
  • Public Service Program – Wish Ko Lang
  • Public Service Program Host – Vicky Morales (Wish Ko Lang)
  • Documentary Program – I-Witness
  • Journalism Program – Imbestigador
  • Investigative Journalism Program Host – Mike Enriquez (Imbestigador)
  • Public Affairs Male Anchor – Mike Enriquez (24 Oras)
  • Public Affairs Female Anchor – Mel Tiangco (24 Oras)
  • Public Affairs Program – 24 Oras


2015 4th Kariton Revolution

  • Tulakabataan Award – Kara David


Umalahokjuan Awards 2015

  • Best News Anchor – Jessica Soho (State of the Nation)
  • Best Magazine Show – Kapuso Mo, Jessica Soho
  • Best Public Service Program – Imbestigador


2015 11th USTV Awards

  • Students’ Choice of Public Affairs Program – I-Witness
  • Students’ Choice of Magazine Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
  • Students’ Choice of Comedy Program – Pepito Manaloto
  • Students’ Leaders’ Choice of TV Program – Reporter’s Notebook
  • Students’ Choice of News Host (Female) – Jessica Soho
  • Students’ Choice of Magazine Program Host – Drew Arellano
  • Students’ Choice of Sports Personality – Chris Tiu
  • Students’ Choice of Social Media Campaign for Social Action – Think Before You Click (social media site)
  • Students’ Choice of Social Media Campaign for Social Socio-
  • Cultural Development – Kapuso Mo, Jessica Soho Official Page
  • Students’ Choice of Outstanding Social Media Personality (Female Category) – Marian Rivera
  • Award of Excellence for Magazine Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
  • Award of Excellence for Documentary Program – I-Witness
  • Award of Excellence for Comedy Program – Bubble Gang
  • Special Citation in recognition of its depiction of the call of the HolyFather for mercy and compassion in relation to the 2015 PapalVisit to the Philippines – Blessed by the Pope Documentary


1st MITv Gawad Kamalayan 2015

  • Natatanging Programang Pang Kalikasan – Born to be Wild
  • Natatanging Programang Pang Kalikasan Host – Ferdinand Recio
  • Natatanging Programa Pang Turismo at Paglalakbay – Biyahe ni Drew (GNTV)
  • Natatatanging Programa Pang Turismo at Paglalakbay – Biyahe Ni Drew (GNTV)
  • Natatanging Dokumentaryo – I-Witness
  • Natatanging Host Pangpalakasan – Chino Trinidad
  • Natatanging Informative Program – I-Bilib
  • Natatanging Public Affairs Program Host – Jessica Soho
  • Natatanging Comedy Program – Bubble Gang
  • Natatanging Informative Program Host – Chris Tiu
  • Natatanging Science and Technology Program – AHA!
  • Natatanging Programa Pangpalakasan – Ang Pagpupugay: A Tribute to Pinoy Sports (GNTV)
  • Natatanging Host sa Dokyumentaryo – Kara David
  • Natatanging Public Affairs Program – Kapuso Mo, Jessica Soho


2015 2nd Gawad Bagani

  • Radio Category – Arnold Clavio
  • Television Category – Kara David


2015 Hildegarde Awards for Women in Media and Communication – St. Scholastica’s College

  • Outstanding Achievement in the Broadcast Journalism Category State of the Nation with Jessica Soho, Biyahe ni Drew


2015 5th Edukcircle Film and Television Award

  • Most Outstanding Journalist in Public Service – Mel Tiangco (Kapuso Foundation)
  • Best Female News Anchor of the Year – Jessica Soho (State of the Nation with Jessica Soho)
  • Best Health Show Host – Connie Sison (Pinoy MD)
  • Most Influential Film Child Star of the Year – Ryzza Mae Dizon
  • Most Influential Celebrity Endorser of the Year – Vic Sotto
  • Most Influential Concert Performer of the Year Regine Velasquez
  • Most Popular Breakout Loveteam of the Year – Alden Richards and Maine Mendoza


Comguild Media Awards 2015

  • Best Magazine Show – Kapuso Mo, Jessica Soho
  • Best Educational Program – Born to be Wild
  • Best News Program of the Year – 24 Oras
  • Most Outstanding Male News Presenter of the Year – Mike Enriquez
  • Best Lifestyle Program – Biyahe ni Drew
  • 2015 Hall of Fame for the Best Female Field Reporter – Kara David
  • 2015 Hall of Fame for the Most Outstanding Female News Presenter – Jessica Soho


Sotero H. Laurel Awards – Lyceum of the Philippines University

• Media Personality of the Year – Nathaniel “Mang Tani” Cruz


School Press Advisers’ Movement Awards

  • Mel Tiangco – SPAM’s Award of Excellence in the Field of Broadcasting (3rd recipient of the award); SPAM’s Award of
  • Excellence as a News Anchor (1st recipient)


Pillars of Hope – ETON International School

  • Mike Enriquez
  • Jay Taruc


The 9th UPLB Isko’t Iska’s Broadcast Choice Awards (Gandingan)

  • Best Morning Show – Unang Hirit
  • Best Morning Show Hosts – Unang Hirit hosts
  • Best Investigative Program – Reporter’s Notebook (Agaw Buhay)
  • Best Documentary Program – I-Witness (Buwis, Gabay, Buhay)
  • Best Documentary Program Host – Sandra Aguinaldo (I-Witness)
  • Best Magazine Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
  • Best Magazine Program Host – Jessica Soho (KMJS)
  • Best News program – 24 Oras (Bagyong Yolanda)
  • Gandingan ng Kalikasan – Born to be Wild
  • Gandingan ng Kalikasan Hosts – Ferds Recio and Nielsen Donato
  • Best Investigative Program Host – Jessica Soho (Brigada – GNTV)
  • Best News Anchor – Jessica Soho (State of the Nation with
  • Jessica Soho – GNTV)
  • Gandingan ng Kababaihan – Investigative Documentaries’ Kakaibang Eba
  • Gandingan ng Kababaihan Host – Malou Mangahas (Investigative Documentaries) – GNTV)


3rd Kagitingan Awards for Television – Bataan Peninsula State University

  • Pinakamagiting na Programang Pantelebisyon – Kapuso mo, Jessica Soho, AHA!, 24 Oras, I-Witness, Born to be Wild, Reporter’s
  • Notebook, Biyahe Ni Drew, Pepito Manaloto, Eat Bulaga
  • Pinakamagiting na Istasyong Pantelebisyon – GMA Network


2nd Inding Indie Short Film Festival

  • Asian Excellence Award Most Outstanding TV News Station – GMA7
  • Asian Excellence Award Most Outstanding TV News Program of the Year – 24 Oras
  • Asian Excellence Award Best TV Program of the Year – State of the Nation with Jessica Soho
  • Asian Excellence Award Best Public Service TV Program of the Year
  • Wish Ko Lang


29th Star Awards for Television

Best Drama Mini Series – Ilustrado
Best Drama Actor – Alden Richards (Ilustrado)
Best Public Service Program Host – Vicky Morales (Wish Ko Lang)
Best Documentary Program – I-Witness
Best Documentary Program Hosts – Sandra Aguinaldo, Kara David,
Howie Severino, Jay Taruc (I-Witness)
Best Morning Show Hosts – Arnold Clavio, Rhea Santos-de
Guzman, Ivan Mayrina, Connie Sison, Susan Enriquez, Nathaniel
Cruz, Lyn Ching-Pascual, Lhar Santiago, Suzi Abrera, Luane Dy,
Love Añover, Tonipet Gaba, Winnie Monsod, Regine Tolentino,
Atty. Gaby Concepcion (Unang Hirit)
Best News Program – State of the Nation with Jessica Soho
Best Female News Newscaster – Jessica Soho (SONA)
Best Travel Show – Biyahe Ni Drew
Best Travel Show Host – Drew Arellano (Biyahe Ni Drew)


2015 Anak TV Awards

Aha!
Alamat
Born To Be Wild
Kapuso Mo, Jessica Soho
Pinoy MD
Wish Ko Lang
Ang Pinaka
Biyahe Ni Drew
Good News
I Juander
Poptalk


37th Catholic Mass Media Awards

Best Adult Educational/Cultural Program – I-Witness, Sandra Aguinaldo’s “Kubling Yaman ng Cama Juan” Best Drama Series/Program – Ilustrado Best Special Event Coverage – Ang People’s Pope sa Pilipinas Best News Program – 24 Oras Weekend “Papal Visit in Tacloban” (Special Citation) Best Station ID – May Pag-asa Best News Magazine – Brigada, “Ang Papa sa Pilipinas” Best News Magazine – Investigative Documentaries, “Tulay” (Special Citation) Best Comedy Program – Pepito Manaloto Best Branded TV Ad – GMA Christmas Short Film of Cebuana Lhuillier (Winston)


2015 PEP List Awards

Newsmakers of the Year – Dingdong Dantes and Marian Rivera
Daytime Show of the Year – Dading
Teleserye Actor of the Year – Gabby Eigenmann
Teleserye Actress of the Year – Jennylyn Mercado


46th Box-Office Entertainment Awards (Guillermo Awards)

Most Popular TV Program Game Show – Celebrity Bluff


Philippine Public Safety & Order Support Group (PPSOSG)

Most Understood TV Program for Environmental Issues – Born to be Wild
Most Appreciated Crime Prevention TV Program Host – Mike Enriquez
Most Understood and Appreciated TV Weather Presenter/Forecaster
Nathaniel Cruz
Most Convincing TV Network Public Service Information Campaign
I am Ready


2015 6th ENPRESS Golden Screen TV Awards

Outstanding Educational Program – Aha
Outstanding Educational Program Host – Drew Arellano
Outstanding Magazine Program – Kapuso Mo, Jessica Soho
Outstanding Magazine Program Host – Jessica Soho (Kapuso Mo,
Jessica Soho)
Outstanding Documentary Program Host – Sandra Aguinaldo
(I-Witness: The Rape of Manila)
Outstanding Crime/Investigative Program – Imbestigador
Outstanding Crime/Investigative Program Host – Mike Enriquez
Outstanding Public Affairs Program – Bawal ang Pasaway kay Mareng Winnie
Outstanding Public Affairs Program Host – Winnie Monsod
Outstanding Documentary Program – Reel Time: Dungkoy
Outstanding News Program – State of the Nation with Jessica Soho
Outstanding Male News Presenter – Jiggy Manicad (Quick Response Team)
Outstanding Female News Presenter – Jessica Soho (State of the Nation)
Outstanding Game or Talent Program – Celebrity Bluff
Outstanding Game or Talent Program Host – Eugene Domingo
(Celebrity Bluff)
Outstanding Gag Program – Bubble Gang
Outstanding Comedy Program – Pepito Manaloto, Ang Tunay na Kwento
Outstanding Supporting Actor in a Gag/Comedy Program
Sef Cadayona (Bubble Gang)
Outstanding Supporting Actress in a Gag/Comedy Program
Carmi Martin (Ismol Family)
Outstanding Performance by an Actor in a Gag/Comedy Program
Michael V. (Pepito Manaloto)
Oustanding Variety Program – Eat Bulaga
Outstanding Female Host in a Musical or Variety Program
Julia Clarete (Eat Bulaga, Tape, Inc.)
Outstanding Adapted Drama Program – Villa Quintana
Outstanding Original Drama Program – Ang Dalawang Mrs. Real
Outstanding Breakthrough Performance by an Actor – Andre Paras
(The Half Sisters)
Outstanding Breakthrough Performance by an Actress
Gabbi Garcia (My Destiny)
Outstanding Supporting Actress in a Drama Program
Alessandra de Rossi
Outstanding Performance by an Actor in a Drama Program
Dingdong Dantes (Ang Dalawang Mrs. Real)
Outstanding Performance by an Actress in a Drama Program
Maricel Soriano (Ang Dalawang Mrs. Real)


Alta Media Icon Awards 2015

Best Magazine Show – I Juander
Best Noontime Variety Show – Eat Bulaga
Best Documentary Program – I-Witness
Best News Program – State of the Nation
Best Lifestyle Program – Ang Pinaka
Best Female News Personality – Jessica Soho (State of the Nation)
Best Documentary Program Host – Kara David (I-Witness)
Best Public Service Program – Wish Ko Lang
Best Travel Show – Biyahe ni Drew
Best Magazine Show Host – Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
Best Lifestyle Show Host – Rovilson Fernandez
Best Travel Show Host – Drew Arellano (Biyahe ni Drew)


Save the Children Awards

Outstanding Documentary, Special Citation (Short Film Category)
– I-Witness’ Mga Anak ng Pugad Lawin


Haligi at Ilaw ng Bayan Inc.

Best Professional Reporter – JP Soriano


OFW Gawad Parangal

Outstanding Online News for OFWs – GMA News Online
Best Actor – Dingdong Dantes
Best Actress – Maricel Soriano
Favorite Young Actor – Alden Richards
Favorite Young Actress/Dubsmash Queen – Maine Mendoza
(Yaya Dub)
Favorite Actor/Comedian – Wally Bayola
Most Popular Team – ALDUB
5th PMAP Makatao Awards for Media Excellence
TV Station of the Year Award – GMA 7
• Best Public Affairs Host – Jessica Soho
• Best TV News Program – Mel Tiangco
• Best TV News Program – 24 Oras


Philippine Student Quill Award

Merit Award – Julie Anne San Jose (What A Wonderful World
Music Video)


Manuel Luis Quezon Gawad Parangal

Outstanding and longest running institution and program – Kapwa
Ko, Mahal Ko


2015 Volunteers Against Crime & Corruption (VACC) Awards

Outstanding Radio Station – DZBB 594khz
Outstanding Radio Anchor – Mike Enriquez
Outstanding Television News Program – 24 Oras
Outstanding Television Anchors – Mike Enriquez, Mel Tiangco &
Vicky Morales (24 Oras)

Special Awards
• Radio Program – Saksi Sa Dobol B
• Radio Anchor – Joel Zobel
• Television Station – GMA 7
• Television Reporters – John Consulta & Marisol Abdurahman
• Television News Programs – State of the Nation with Jessica
Soho and Quick Response Team
• Television News Anchors – Jessica Soho and Jiggy Manicad


NRCP Achievement Award (National Research Council of the Philippines) 2014

Nathaniel “ Mang Tani” Cruz


Tourism Star Award

Biyahe ni Drew host Drew Arellano in the Media Category


Asia-Pacific SPARK Awards 2015

Platinum, Best in Show – GMA Marketing and Productions Inc.
Gold, Best Content Team – GMA Marketing & Productions Inc.
Gold, Best App by a Media Owner – Del Monte Kitchenomics
Gold, Best Corporate Branding by a Media Owner – Share the
Love campaign
Gold, Best Use of Branded Content by a Media Owner
– Christmas Short Film: Cebuana Lhuillier Happiest Pinoy
Gold, Best Engagement Strategy – Kapuso Milyonaryo
Gold, Best Media Solution Digital – Del Monte Kitchenomics
Gold, Best Programme Promotion – #GoManny: Pacquiao-
Mayweather Fight campaign
Silver, Best Media Solution Digital – #GoManny: Pacquaio-
Mayweather Fight campaign
Silver, Best Media Solution TV/Online Video – Share the
Love Campaign
Silver, Best Use of Branded Content – Christmas Short Film:
Lady’s Choice Santa
Bronze, Best Campaign by a Media Owner
– Del Monte Kitchenomics
Bronze, Most Improved Offering by a Media Owner
– Del Monte Kitchenomics


URTI Grand Prix for Author’s Documentary

Finalist – Front Row: Lusong Dunong


NAMIC Excellence in Multicultural Marketing Awards (EMMA)

• 1st Place, Marketing Tactics Print – More to Love Print Ad for Telus • 2nd Place, Marketing Tactics All Other Media – Alex Esclamado Memorial Award • 2nd Place, Marketing Tactics Premium – GMA Pinoy TV Loud Basstard Bamboo Speaker • 3rd Place, Marketing Tactics All Other Media – Home Away from Home: Battad Episode • 3rd Place, Marketing Tactics Social Media – Ilustrado World Premiere Tweet Up Promo


2015 International Gold Panda Awards

Nominee, Special Jury Award – Reel Time: Bato, Bato, Pick


The Documentary and Short International Movie Awards (Jakarta, Indonesia)

Gold Award for International Documentary Feature, Cinematography, and Director – Reel Time: Batang Halau


The International Film Festival for Women, Social Issues, and Zero Discrimination

Gold Award, Documentary Short Category – Reel Time: Pula


2015 Asia-Pacific Tambuli Awards

Silver, Advocacy Category – GMA News TV Station ID: May Pag-Asa


PANAta Marketing Effectiveness Awards

  • Gold in the Advocacy Marketing Category, Single Medium TV Category – GMA Share the Love Campaign
  • Silver, Advocacy Marketing Category – GMA News TV Station ID: May Pag-Asa
  • Panata Awardee in the Advocacy Marketing Integrated Program Category – Kapuso Milyonaryo
  • Bronze in the Branded Integrated Program – Tactical (Promotions) Category – Del Monte Kitchenomics Branded Content and Companion Mobile App


2015 UN World Conference on Disaster Risk Reduction

Best Investigative Story – GMA News and Public Affairs Special: Oras Na


2015 Al Jazeera International Documentary Film Festival

 Nominated – Reel Time: Bato, Bato, Pick


2015 AIBD World TV Awards

Best Documentary, Dealing with Natural Disasters – GMA News and Public Affairs Special: “Pagbangon”


2015 Metrobank Foundation Journalist of the Year (JOY)

Howie Severino


Mob-Ex Awards 2015 South-East Asia

  • Gold, Best App/Content by a Media Owner – Del Monte Kitchenomics
  • Gold, Best Use of Incentives and Rewards – Kapuso Milyonaryo Mobile App
  • Gold, Best In-App Advertising – Del Monte Kitchenomics
  • Bronze, Best App/Content by a Media Owner – Kapuso Milyonaryo Mobile App
  • Bronze, Best In-App Advertising – Kapuso Milyonaryo Mobile App


Asian Television Awards

  • Finalist, Best Game Program – Celebrity Bluff
  • Finalist, Best Comedy Performance by an Actor – Michael V.


Asia-Pacific Loyalty and Engagement Awards 2015

• Gold, Best Engagement Strategy for a Female Audience – Del Monte Kitchenomics Branded App
• Silver, Best Engagement Strategy by a Media Owner – Kapuso Milyonaryo
• Bronze, Best Use of CSR – Share the Love Branded Station ID


2015 US International Film and Video Festival

• Gold Camera, Public Affairs Programs – Front Row: ALS
• Silver Screen, Newscasts – 24 Oras: Typhoon Mario Special Coverage
• Silver Screen, Current Affairs – Pagbangon
• Silver Screen, Environment, Ecology – Brigada: Balon ng Ginto
• Silver Screen, Social Issues – I Juander: Hanggang saan ang kayang gawin ni Juan para sa pag-aaral?
• Silver Screen, Variety – Sunday All Stars
• Silver Screen, Telenovelas) – Ang Dalawang Mrs. Real

Certificates for Creative Excellence
• I-Witness: Dorm 12 (Social Issues)
• I-Witness: Rape of Manila (History)
• Kapuso Mo, Jessica Soho: From Saudi with Love (Magazine Format)
• Tunay na Buhay: Mga Sanggol at Langaw (Social Issues)
• Investigative Documentaries: Tan Political Clan (Political, Government)
• Reel Time: Pudong (Cultural Issues)
• Pop Talk: Vigan Food Crawl (Travel)
• 24 Oras Weekend: Typhoon Ruby (Newscasts)
• State of the Nation with Jessica Soho: Justice for the Fallen 44 (Continuing News Stories)
• Balita Pilipinas Ngayon: Typhoon Glenda (Breaking News Stories)
• Sa Puso ni Dok (Mini-Series)
• Ilustrado (Cinematography)
• GMA News TV Station ID: May Pag-asa (Station ID)


2015 Reader’s Digest Trusted Brands

Most Trusted News Presenter Award (5th in a row) - Jessica Soho


Global Media Icon of the Year (Master Class category)

GMA Chairman and CEO Felipe L. Gozon


2015 New York Festival

• Gold World Medal, Best Public Affairs Program – Front Row: ALS
• Bronze World Medal, Community Portraits – Reporter’s Notebook: Burak at Pangarap
• Bronze World Medal, Human Concerns – Motorcycle Diaries: Karapatan ng Bata
• Bronze World Medal, Station/Image Promotion – GMA News TV Station ID: May Pag-asa
• Finalist Certificate, Human Interest – Kapuso Mo, Jessica Soho: From Saudi With Love
• Finalist Certificate, Best Camerawork – Katipunan: Teresa
• Finalist Certificate, Biography/Profiles – Reel Time: Dungkoy
• Finalist Certificate, Film: Documentaries – Walang Rape sa Bontok


2nd Gawad Agong

Television Documentary - I-Witness' Tarima (Jay Taruc Team)


2014 NAMIC Excellence in Multicultural Marketing Awards

2nd Place in the Print and Social Media Category - Manny Pacquiao T-Shirts Gift-With-Purchase and the Celebrity Shout Out
3rd Place in the Grassroots Categorry - Balikbayan/Repatriate Box Discount Card Gift-With-Purchase


150th Presence of the Daughters of Charity (Santa Isabel College)

Isabelans' Choice for the Cause Oriented TV Program Award - Wish Ko Lang
Isabelans' Choice for the Best Documentary Film Award - I-Witness (Ambulansiyang de Paa)


EdukCircle Film & Television Awards

Most Outstanding Journalist in Public Service - Mel Tiangco
Female News Anchor - Jessica Soho


2014 School Press Advisers Movement (SPAM)

Award of Excellence in the Field of Broadcasting: Jessica Soho
Best in Documentary Reportage: Kara David


11th Lasallian Scholarum Awards

Award of Excellence in the Field of Broadcasting - Alamat ni Dungkoy (Reel time, GNTV)
Award of Excellence in the Field of Broadcasting - Anna Valmero


2014 FPI Bayabay Media Awards

Mike Enriquez
Mel Tiangco
Jessica Soho
Arnold Clavio


2nd CLASS Awards (City of Malabon University)

Most Outstanding Male News Presenter of the Year - Mike Enriquez
Most Outstanding Female News Presenter of the Year - Jessica Soho
Best TV News Program - 24 Oras
Best Morning Show - Unang Hirit
Best Female Field Reporter of the Year - Kara David
Best Advocacy TV Program - Wish Ko Lang
Best TV Documentary Program - I-Witness
Best Investigative TV News Program - Imbestigador
Most Popular TV Personality of the Year - Marian Rivera
Outstanding TV Network of the Year - GMA 7


2014 VACC Awards

Outstanding Radio Reporter - Carlo Mateo
Special Award for Community Service - GMA 7
Anti-Corruption Campaign Category as host of Investigative Documentaries - Malou Mangahas
Outstanding TV News Reporter - Emil Sumangil
Outstanding Radio Station for the Year - DZBB
Outstanding Radio Program - Dobol A sa Dobol B
Outstanding Radio Anchors - Arnold Clavio and Ali Sotto


2014 Spark Awards

2 Golds and 1 Silver Best App, Best Use of Branded Content and Best Media Solution - Integrated Media - Del Monte Kitchenomics
Bronze for Best Media Solution - GMPI's Asim Kilig for Knorr Sinigang


2014 CEO Excel Awards

Jessica Soho


Panata Awards

External Communications Programs, Brand Category - Del Monte Kitchenomics Branded Content and Integrated App
Shortlist, External Communications, Brand Category - Iskolar, Cebuana Lhuillier


2014 COMGUILD

Most Outstanding Female News Presenter - Jessica Soho
Most Popular Television Personality - Vic Sotto
Best News Program - 24 Oras
Best Female Field Reporter - Kara David


2014 Yahoo! Celebrity Awards

Female Kontrabida of the Year - Jennylyn Mercado
Celebrity Couple of the Year - Jake Vargas & Bea Binene
Song of the Year - Bakit Ngayon? by Julie Anne San Jose
Celebrity Family of the Year - Padilla Family


62nd FAMAS Award

Best Supporting Actor - Pen Medina
Best Supporting Actress - Bela Padilla
FAMAS Special Award (The German Moren Youth Achievement Award) - Ken Chan, Hiro Peralta and Janine Gutierrez


Dangal ng Pasig

Dangal ng Pasig Awardee for Broadcast Media - SVP for News and Public Affairs Marissa L. Flores


2014 Asia Rainbow TV Awards

Outstanding Inspirational Drama for 2014 - Bayan Ko


1st SM S.U.P.E.R. (Salute to Unparalleled People, Endeavors and Resources) Awards

Jiggy Manicad and crew (Karim Lagoyo and Winston Lucas) Micaela Papa and crew (Arturo Serrano and Marlon Espiritu) Love An?over and crew (Ricson Bactat, Dennis Mariano and Suzette Pinpin)
Senior correspondent Joecel Huesca and video jounralist Melvin Garvilles of GMA Iloilo
Greggy Magdadaro and video journalist Teodorico Solon of GMA Cebu


1st Gawad Duyan Awards

Gintong Duyan Award - GMA Network
Himay Salaysay Award - I-Witness: Tawid Eskwela
Himay-Salaysay Award - Reporter's Notebook Hikahos na Musmos
Hiblang Huwaran Award - Sid Lucero
Hiblang Taliwas Award - Pen Medina
Hiblang Huwaran Award - Rocco Nacino
Lingap Lahi Award - Katipunan
Talastas-Katuturan Award - Bawal Ang Pasaway Kay Mareng Winnie
Himay-Ulat Award - State of the Nation Jessica Soho
Tanglaw ng Tahanan Award Natatanging Dulang Komediya Award - Pepito Manaloto
Gintong Kalong Kalong Award - Teen Gen


20th Communicator Awards

Silver Award, Program/News Documentary - Home Away from Home
Silver Award, Programs/News Documentary - Proud to be Pinoy: Philippine Independence Day Celebration 2014
Silver Award, Print Category - GMA News TV International Info Kit
Silver Award of Distinction, Integrated Campaign (Promotional/Branding) Category - Middle East MyHD Campaign


US Int'l Film and Video Festival

Gold Camera Award
Docudrama Programs - Wagas (Cerebral Palsy)
Social Issues Programs - Brigada (Gintong Krudo)

Silver Screen Award
TV News Category for Continuing News Stories - State of the Nation with Jessica Soho
Current Affairs Category - Reporter's Notebook (Bakas ng Trahedya)
Documentary Programs - Health, Medical Category and Biography Category - Reel Time (Silang Wala sa Mapa and Dungkoy)
Social Issues Category - Front Row (Ulilang Lubos)

Center for Creative Excellence
Entertainment Program & Specials - Picture! Picture!


34th Rotary Club of Manila Journalism Award

Outstanding Television Station of the Year: GMA Network


10th Tourism Awards

Television Tourism Category: Felipe L. Gozon


21st Ulirang Ama Award

Felipe L. Gozon


2nd Kagitingan Awards for Television

10 Pinakamagiting na Programang Pantelebisyon

Kapuso Mo, Jessica Soho
I-Witness
Reporter's Notebook
Pepito Manaloto
Eat Bulaga
AHA!
Reel Time
Powerhouse


2014 New York Fest

Gold World Medal in the Community Portraits Category - Tunay na Buhay (Sanggol at Langaw)
Silver World Medal in the Children Youth Category - Tropang Potchi "Talaandig Tribe"
Silver World Medal in the Community Service Program Category - Reel Time's "Silang Wala sa Mapa"
Silver World Medal in the Community Portraits Category - Brigada's "Gintong Krudo at Sipa ng Pag-asa"
Bronze World Medal in the Best Coverage of Breaking News Category - News TV Quick Response Team
Bronze World Medal in the Community Portraits Category - Front Row's "Lusong Dunong"
Bronze World Medal in the Music Video Category - "Dapat Tama"
Finalist Certificate for Best News Reporter/Corresponent Category - Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho) for her "Photographs of Typhoon Pablo"
Finalist Certificate in the History and Society Category - I-Witness' "Ganito Tayo Noong Martial Law"


George Foster Peabody Award

Yolanda Coverage (24 Oras)


2014 LPU UmalohokJuan

Best News Program - 24 Oras
Best Public Affairs Program - Kapuso Mo, Jessica Soho
Best TV Male Personality - Vic Sotto
Best Entertainment Program - Eat Bulaga


2014 Gawad Silangan

Gawad Lualhati for Broadcast Journalist of the Year - Jessica Soho
Best Documentary Host of the Year - Kara David
Inspiring Artist of the Year - Julie Anne San Jose


Gawad Bagani sa Komunikasyon 2014

Top TV Broadcasters - Kara David and Mel Tiangco


2014 Gawad Tanglaw

Best AM Station - DZBB
Best News Program - Wish Ko Lang
Best Public Service Program - Wish Ko Lang
Best Documentary Program - I-Witness
Best Magazine Show - Kapuso Mo, Jessica Soho
Best Drama Anthology - Magpakailanman
Best Performances by an Actress - Jean Garcia for Hinagpis ng isang Ina (Magpakailanman)
Best Ensemble Performance (TV Series) - My Husband's Lover
Dennis Trillo, Tom Rodriguez, Carla Abellana, Chanda Romero, Roi Vinzon and Kuh Ledesma

TELEVISION SPECIAL AWARDS
Developmental Communication Award for Comprehensive Reportage on Yolanda Tragedy - Love Anover
Bata (Bibo, Aktibo at Talentadong Anak ng Sining) - Ryzza Mae Dizon of the Ryzza Mae Show
Gawad Tanglaw sa Sining ng Telebisyon - Nova Villa


2014 NW Samar State University Students' Choice Awards

Best News and Public Affairs Program - 24 Oras
Best Female Public Affairs Anchor - Mel Tiangco
Best Male Public Affairs Anchor and Best Investigative Journalism Program Host - Mike Enriquez
Best Magazine Program Host - Jessica Soho
Best Public Service Program - Wish Ko Lang
Best Public Service Program Host - Vicky Morales
Best Investigative Journalism Program - Imbestigador
Best Magazine Program - Kapuso Mo, Jessica Soho
Best Variety Show Host - Carla Abellana
Best Actress in a Primetime Teleserye - Marian Rivera
Best Documentary: I-Witness
Best Documentary Program Host - Kara David
Best Morning Show - Unang Hirit
Best Morning Show Host - Arnold Clavio
Best Comedy Program - Bubble Gang
Best Game Show - Celebrity Bluff
Best Comedy Show Host - Eugene Domingo
Best Noontime Variety Show - Eat Bulaga
Best Noontime Variety Show host - Vic Sotto


Digital Filipino Web Awards 2014

Best Website in the Television Category - GMA Network Portal (www.GMANetwork.com)


2014 Hildegarde Awards for Women in Media and Communications

Outstanding Achievement in Broadcast Media - "Bayan Ko" and "Titser"


2014 USTV Awards

Student Leaders' Choice of TV Program - I-Witness
Student Leaders' Choice of TV Personality - Jessica Soho
Students' Choice of Comedy Program - Bubble Gang
Student Leaders' Choice of Network Foundation - GMA Kapuso Foundation (Citation)
Students' Choice of Magazine Program Host - Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
Students' Choice of Male/Female News Host - Jessica Soho (State of the Nation)
Students' Choice of Magazine Program - Kapuso Mo, Jessica Soho
Outstanding Thomasian Media Personalities - Sandra Aguinaldo and Arnold Clavio


Paragala: 1st Central Luzon Media Awards

Best Game Show Host - Eugene Domingo (Celebrity Bluff)
Best gag Show - Bubble Gang
Best News Program - 24 Oras
Best Male News Presenter - Mike Enriquez
Best Female News Presenter - Jessica Soho
Best Investigative Program - Imbestigador
Best Magazine Show - Kapuso Mo, Jessica Soho
Best Magazine Show Host - Jessica Soho
Best Morning Show - Unang Hirit
Morning Show Host - Arnold Clavio
Best Documentary Program - I-Witness


Mabini Media Awards

Best Television Female News Program Anchor - Jessica Soho (State of the Nation)
Best Television Magazine Program Host - Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
Best Television Magazine Program - Kapuso Mo, Jessica Soho
Best Television Public Affairs Program Host: Mel Tiangco
Best Television Comedy Program - Bubble Gang
Best Televsion Public Service Program - Wish Ko Lang
Best Television Male News Program Reporter - Jay Taruc
Best Television Documentary Program - I-Witness


6th Ani ng Dangal Awards

Excellence as a Documentary Program - GMA News TV's Reel Time


Metrobank's Empowerment, Advocacy and Commitment to Excellence (PEACE)

PEACE Honoree - GMA Network


2014 Gandingan: 8th UPLB Isko't Iska's Broadcast Choice Awards

Highly Commendable TV Station - GMA Network
Best Magazine Program Host: Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
Best Magazine Program - Kapuso Mo, Jessica Soho
Best Investigative Program Hosts - Jiggy Manicad and Maki Pulido
Best Investigative Program: Reporter's Notebook
Best Development-Oriented Children's Program Host - Drew Arellano
Best Public Service Program - Wish Ko Lang
Best Public Service Program Host - Vicky Morales (Wish Ko Lang)
Best Women-Oriented Program Host - Malou Mangahas
Best Documentary - I-Witness "Tawid Eskwela"
Best Documentarist - Kara David (I-Witness)
Special Citation for Best Morning Show Hosts - UH Hosts led by Arnold Clavio
Special Citation for Best Morning Show - Unang Hirit
Best Youth-Oriented Program Hosts - Susan Enriquez and Cesar Apolinario (I-Juander)
Best Women-Oriented Program: Investigative Documentaries
Special Citation for Gandingan ng Kalikasan: Nielsen Donato and Ferdz Recio
Special Citation for Best Environmental Program: Born to Be Wild
Best Youth-Oriented Program: I-Juander


Federation of Associations of Private Schools and Administrators (FAPSA) Awards

Excellence in Broadcast Journalism as Best TV News Anchor: Jessica Soho
Excellence in TV News Reporting: Sherrie Ann Torres
Excellence in TV News Reporting: JP Soriano
Best Educational TV Program: I Juander  
Best Educational TV Program Hosts: I Juander’s Susan
Enriquez and Cesar Apolinario
TV Producer of the Year: Stephen Patricio (I Juander’s
Executive Producer)
Excellence in Television Art Mini-Series Program: Titser
Producer Special Recognition: Alemberg Ang (Titser’s
Executive Producer)
Lead Artist Special Recognition: Lovi Poe (Titser)
Lead Artist Special Recognition: Agot Isidro (Titser)


School Press Advisers Movement, Inc. Awards

Award of Excellence in the Field of Broadcasting:
Mike Enriquez
Best in Documentary Reportage: Howie Severino


Gawad Tanglaw (Gawad Tagapuring Mga Akademisyan ng Aninong Gumagalaw)

Best TV Documentary: I-Witness
Best Investigative Program: Imbestigador
Best Morning Show: Unang Hirit
Hall of Fame Best TV News Anchor: Vicky Morales (Saksi)
Best Gag Show: Bubble Gang
Best Cooking Show: Kusina Master
Gawad Tanglaw Sa Sining Ng Telebisyon: German Moreno
Best TV Station of the Year: GMA 7
Best News Program: State of the Nation
Best Lifestyle Program: Powerhouse
Best AM Station: DZBB
Best Station of the Year: DZBB
Gawad Tanglaw sa Sining ng Radyo: Eddie Ilarde


Paulines' Diamond Jubilee Awards

Plaque of Recognition: Anna Karenina


Lyceum of the Philippines university Cavite - 1st Leaf Awards in Media

Steve F. Dailisan


4th Northwest Samar State University Student's Choice Awards for Radio and Television

Best Morning Talk Show: Unang Hirit
Best Morning Talk Show Host: Arnold Clavio
Best Magazine Program: Kapuso Mo, Jessica Soho
Best Magazine Program Host: Jessica Soho (Kapuso Mo,
Jessica Soho)
Best Public Service Program: Wish Ko Lang
Best Public Service Program Host: Vicky Morales
(Wish Ko Lang)
Best Documentary Program: I-Witness
Best Documentary Program Host: Kara David
Best Investigative Journalism Program: Imbestigador
Best Investigative Journalism Program Host: Mike Enriquez
Best News and Public Affairs Male Anchor: Mike Enriquez
Best News and Public Affairs Female Anchor: Mel Tiangco
Best News and Public Affairs Program: 24 Oras
Best Comedy Program: Bubble Gang
Best Game Show: Family Feud
Best Actress in a Primetime Teleserye: Marian Rivera
Best Noontime Variety Show: Eat Bulaga
Best Noontime Variety Show Host: Vic Sotto
Best TV Network with Balanced Programming: GMA 7


Gandingan 2013 7th UPLB Isko't Iska's Broadcast Choice Awards

Best Public Service Program: Wish Ko Lang
Best Public Service Program Host: Vicky Morales
(Wish Ko Lang)
Best Field Reporter: Jiggy Manicad (24 Oras)
Best Documentary Program: I-Witness (Tulay episode)
Best Documentarist: Kara David
Best Investigative Program:  Reporter’s Notebook
(Pilipinas for Sale, 7th Anniversary Special)
Best Environment Oriented Program: Born to be Wild
(Water Snakes & Whale Sharks Finale)
Best News Anchor: Jessica Soho
Best News Program: State of the Nation with
Jessica Soho
Best Youth Oriented Program: I Juander
Gandingan ng Kabataan: Cesar Apolinario and
Susan Enriquez (I Juander)
Most Highly Commended TV Station: GMA NEWS TV
Best FM Station (Special Citation): DWLS FM
Barangay 97.1


7th Hildegarde Awards for Women in Media and Communication

Outstanding Achievement in the Broadcast Media (Television) Category: Reporter’s Notebook
and GMA News TV Investigative Documentaries


10th Lasallian Scholarum Awards

Outstanding Online Feature Story on Youth and Education: GMA News Online’s Circus Science: Putting Big Ideas Under the Big Top
Outstanding Televised Feature Story on Youth and Education: Reel Time (Salat)


2013 Red Cross Awards

Red Cross Award on Humanitarian Reporting:
Reel Time’s “Batang Halau“


Philippine Public Safety and Order Support Group Awards (PPSOSG)

Most Understood and Loved Environmental TV Program: Born to be Wild Most Appreciated Safety and Disaster Preparedness TV Program: Alisto


Department of Health’s Parangal sa mga Kwentong Kalusugan Pangkalahatan

Investigative Documentaries’ Nutrisyon
Reel Time’s Silang Wala sa Mapa


Eton Pillars of Hope 2013

Eton Pillar of Hope for News and Public Affairs:
Howie Severino
Eton Pillar of Hope for Broadcast Journalism: Kara David
Eton Pillar of Hope for Entertainment TV: Michael V.


3rd OFW Gawad Parangal

Most Popular Television Host and Female Newscaster:
Mel Tiangco
Best Development Oriented Magazines Program Host:
Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
Best Documentary Program Host for OFW Affairs:
Kara David (OFW Diaries)
Most Popular Documentary Host for OFW Concerns:
Jay Taruc (Bagong Bayani)
Most Dedicated Online News for OFWs:
GMA News Online (Pinoy Abroad)


Migration Advocacy and Media Award

Reporter’s Notebook’s “Sektor: Migrante“


The Rotary Golden Wheel Awards 2013 Recipient

Broadcast Journalist of the Year for Television:
Mike Enriquez


Metrobank Foundation Search for Journalist of the Year Awards

Journalists of the Year: Jiggy Manicad, Malou Mangahas


44th Box Office Entertainment Awards

Most Popular TV Program (News and Public Affairs):
24 Oras


Anak TV Seal Awards

Anak TV Seal Awardees: Aha, Born Impact, Kapuso
Mo, Jessica Soho, Pinoy MD, Wish Ko Lang,  Born
To Be Wild, Ang Pinaka, I Juander, Good News,
Pop Talk, Sports Pilipinas, Tropang Potchi, Del
Monte Kitchenomics and Bonakid’s Pre-School
Ready Set Laban, iBilib, Kap’s Amazing Stories,
Kusina Master, Idol sa Kusina

Most Well-Liked TV Programs: 24 Oras, Kapuso Mo
Jessica Soho
Anak TV Roster of Makabata Stars 2013: Jessica Soho
(Hall of Fame Awardee), Vicky Morales, Kara
David, Dingdong Dantes, Marian Rivera,
Ryan Agoncillo


27th PMPC Star Awards

Best Public Affairs Program: Imbestigador
Best Public Affairs Program Host: Vicky Morales (Wish
Ko Lang)
Best Reality Competition Program: Extra Challenge
Best Educational Program: Born To Be Wild
Best Documentary Program: I-Witness
Best Documentary Program Hosts: Kara David, Sandra Aguinaldo, Howie Severino and Jay Taruc (I-Witness)
Best Magazine Show Host: Jessica Soho (Kapuso Mo,
Jessica Soho)
Best Morning Show Hosts: The Hosts of Unang Hirit
Best Travel Show Host: Richard Gutierrez
(Pinoy Adventures)
Best News Program: State of the Nation with
Jessica Soho
Best Magazine Show: I Juander
Best Travel Program: Biyahe ni Drew
Best Lifestyle Show Host: Solenn Heussaff
Best Actress: Marian Rivera (Temptation of Wife)
Best Comedy Actor: Michael V (Bubble Gang)
Best Comedy Actress: Rufa Mae Quinto (Bubble Gang)
Best Comedy Program: Pepito Manaloto  
Best Drama Anthology: Magpakailanman
Best Gag Show: Bubble Gang  
Best Game Show: Celebrity Bluff  
Best Showbiz-Oriented Talk Show: Startalk
Best Children’s Show: Tropang Potchi  
Best New Male TV Personality: Ruru Madrid  
Special Citation: German Moreno


Entertainment Press Awards

Outstanding Original Reality Competition Program Host:
Dingdong Dantes (“Protege“)
Outstanding Gag Program: Bubble Gang
Outstanding Comedy Program: Pepito Manaloto
Outstanding Supporting Actor in a Gag or Comedy Show:
John Feir (“Pepito Manaloto“)
Outstanding Supporting Actress in a Gag or
Comedy Show: Sheena Halili (“Tweets for My Sweet“)
Outstanding Performance by an Actor in a Gag or
Comedy Program: Ogie Alcasid
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series:
Neil Ryan Sese (“Munting Heredera“)
Outstanding Performance by an Actress in a
Drama Series: Marian Rivera (“Amaya“)
Helen Vela Lifetime Achievement Award for Drama:
Gloria Romero
Lifetime Achievement Award for Comedy: Nova Villa
Dolphy Lifetime Achievement Ulirang Alagad ng Sining:
Eddie Garcia


Philippine Quill Awards

Award of Excellence (Advocacy Communication): Bayan Ko


35Th Catholic Mass Media Awards

Best Secular Song: Dapat Tama
Best Music Video: Dapat Tama
Best News Magazine: Kapuso Mo, Jessica Soho
Best Special Event Coverage: Habemus Papam
Best Drama Series: Bayan Ko
Best Public Service Program: Investigative Documentaries
Best News Program: State of the Nation with Jessica Soho
Best Children and Youth Program: Poptalk
Best Adult Educational/Cultural Program: Follow That Star
Special Citation in the Best Adult Educational/Cultural Program category: Biyahe ni Drew
Special Citation, Best TV Branded Ad: Champion’s “Gustin“
Finalist, Best Children and Youth Program:
My Chubby World
Finalist, Best TV Special: Champion’s Gustin SNBO Special
Finalist, Best TV Branded Ad: Ceelin’s “Aruga“
Finalist, Best TV Branded Ad: Alaska’s “Homecoming“


2013 International Business and Academe Conference

Outstanding Youth Ambassadors:
Manny Pacquiao and Dingdong Dantes
Service Excellence Awardees:
Love Añover and Jiggy Manicad
Outstanding Media Personality:
Jessica Soho


Tambuli Asia Pacific IMC Effectiveness and Values Awards

Gold – Family Oriented Brand: GMA Christmas Short Film
“Hating Kapatid“
Silver – Family Oriented Brand: GMA Mini Sine
“Ceelin’s Aruga“
Bronze – Advocacy: GMA Mini Sine “Gustin“
Bronze – Integrated Branded Content and Entertainment:
GMA Christmas Short Films in SNBO


Gold Panda Awards International Documentary Competition

Finalist: Reel Time’s “Salat“


Reader's Digest Trusted Brands 2013

Most Trusted News Presenter: Jessica Soho


2013 Asian Television Awards

Highly Commended, Best News Program: Saksi - Typhoon
Pablo’s Trail of Death
Highly Commended, Best Drama Performance by an Actress: Lorna Tolentino  
Highly Commended, Best Comedy Performance by an Actor: Michael V.  

Finalists:
Best News Program: 24 Oras - Bagyong Pablo
Best Natural History or Wildlife Program: Born Impact’s
“When Whales Strand“
Best Current Affairs Program: Reporter’s Notebook’s
“Bagyong Pablo“


2013 Japan Prize

Finalist: Brigada’s “Gintong Krudo at Sipa ng Pag-asa“


2013 International Emmy Awards

Nominee, News Category: 24 Oras (Typhoon Pablo)
Nominee, Current Affairs Category: I-Witness’ Alkansiya
(Piggy Bank)


2013 UNICEF Child Rights Award

UNICEF Asia-Pacific Child Rights Awardee: Reel Time’s
“Salat“

Finalists: Tunay na Buhay’s “Mga Sanggol at Langaw“
Motorcycle Diaries’ “Mga Batang Manggagawa“
Reel Time’s “Batang Halau“


2013 VACC Awards

  • DZBB 594 KHZOutstanding Radio Station Hall of Fame
  • GMA-7Outstanding Television Station Hall of Fame
  • John ConsultaOutstanding Television News Reporter
  • Jiggy Manicad (Quick Response Team)Outstanding Television Anchor

SPECIAL AWARDS

  • Rowena Salvacion/DZBB 594 khzRadio Reporter
  • State of the Nation Address and ImbestigadorTelevision Programs
  • Jessica Soho and Mike EnriquezTelevision Hosts


COMGUILD Awards

  • Kara David - Best Female Field Reporter of the Year
  • Jessica Soho - Most Outstanding Female News Presenter of the Year
  • 24 Oras  - Best News Program of the Year
  • Jessica Soho - Most Popular Television Personality of the Year


Hildegarde Awards of St. Scholastica's College

  • Reporter's Notebook - Outstanding Achievement in the Broadcast Media (Television)


16th Long Island International Film Expo

  • Kristoffer Martin (Oros) - Honorable Mention for Best Supporting Actor


FAMAS Award

  • German Moreno - Special Recognition Award
  • Maxene Magalona - Celebrity Skin of the Night
  • Benjami Alves - Great Shape Award
  • Joyce Ching - German Moreno Youth Achievement Award
  • Barbara Miguel - Best Child Actress
  • Butch Francisco - Dr. Jose Perez Memorial Award


Entertainment Press Awards

  • Dingdong Dantes (Protege) - Outstanding Original Reality Competition Program Host
  • John Feir (Pepito Manaloto) - Outstanding Supporting actor in a Gag or Comedy Show
  • Sheena Halili (Tweets for My Sweet) - Outstanding Supporting Actress in a Gag or Comedy Show
  • Neil Ryan Sese (Munting Heredera) - Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
  • Marian Rivera (Amaya) - Outstanding Performance by an Actress in a Drama Series
  • Bubble Gang - Outstanding Gag Program
  • Pepito Manaloto:  Ang Tunay na Kwento - Outstanding Comedy Program


USTV and Students Choice Award

  • Kapuso Mo, Jessica Soho - Student's Choice of Magazine Program
  • Jessica Soho - Student's Choice of Female News and Current Affairs Host
  • I-Witness - Student's Choice of Documentary Program
  • Bubble Gang - Gag Show
  • Chris Tiu - Sports Personality
  • Julie Anne San Jose - Local Music Artist
  • Pepito Manaloto: Ang Tunay na Kwento - Situational Comedy
  • Party Pilipinas - Talk Variety Show


1st Bataan Peninsula State University: Kagitingan Awards (10 Pinaka-Magiting na Programang Pantelebisyon)

Kapuso Mo, Jessica Soho, I-Witness, Reporter's Notebook and Wish Ko Lang


2013 Edukcircle Outstanding Personalities in Philippine Television

Mel Tiangco and Vicky Morales


Golden Screen Awards

  • AHA: Goes Musical - Outstanding Educational Program
  • AHA: Goes Musical (Drew Arellano) - Outstanding Educational Program Host
  • Kapuso Mo, Jessica Soho (Telegram, Shark's Fin, Milk Tea, Pop Iconek, Pera Sa Basura) - Outstanding Magazine Program
  • Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho) - Outstanding Magazine Program Host
  • Pinoy MD (Nakaka-cancer nga ba ang deodorant; Bahay Kubo: Chico) - Outstanding Public Service Program
  • Rescue (Bulusok) - Outstanding Public Service Program
  • Wish Ko Lang (Lol Rolando and Lunod Story) - Outstanding Public Service Program
  • Arnold Clavio (Rescue: Bulusok) - Outstanding Public Affairs Host
  • Connie Sison (Pinoy MD: Nakaka-cancer nga ba ang deodorang; Bahay Kubo: Chico) - Outstanding Public Affairs Host
  • Vicky Morales (Wish Ko Lang: Lolo Rolando and Lunod Story) -  Outstanding Public Affairs Host
  • I-Witness (Batong Buhay, Buwis Buhay, Daloy, Kalam, Saplot, Silong) - Outstanding Documentary Program
  • Philippine Treasures - Outstanding Documentary Program
  • Kara David  (I-Witness: Silong) - Outstanding Documentary Program Host
  • Howie Severino (I-Witness: Saplot) - Outstanding Documentary Program Host
  • Mel Tiangco (Philippine Treasures) - Outstanding Documentary Program Host
  • Sandra Aguinaldo (I-Witness: Kalam) - Outstanding Program Host
  • Saksi (The Chief Justice on Trial) - Outstanding News Program
  • 24 Oras (Bagyong Sendong) - Outstanding News Program
  • Arnold Clavio (Saksi: The Chief Justice on Trial) - Outstanding Male News Presenter
  • Mel Tiangco (24 Oras: Bagyong Sendong) - Outstanding Female News Presenter
  • Vicky Morales (Saksi: The Chief Justice on Trial) - Outstanding Female News Presenter
  • Survivor Philippines Celebrity Showdown - Outstanding Adapted Reality/Competition Program
  • Richard Gutierrez (Survivor Philippines Celebrity Showdown) - Outstanding Adapted Reality/Competition Program Host
  • Born to be Wild (Water Snakes and Whale Sharks) - Outstanding Natural History/Wildlife Program
  • Reporter's Notebook (Pilipinas for Sale) - Outstanding Natural History/Wildlife Program
  • Oras Na: A GMA News and Public Affairs Special - Outstanding Natural History/Wildlife Program
  • Doc Nielsen Donato (Born to be Wild: Water Snakes and Whale Sharks) - Outstanding Natural History/Wildlife Program
  • Maki Pulido (Reporter's Notebook: Pilipinas For Sale ) - Outstanding Natural History/Wildlife Program Host
  • Richard Gutierrez (Oras Na: A GMA News and Public Affairs Special) - Outstanding Natural History/Wildlife Program Host
  • Imbestigador (Kinatay na Bantay) - Outstanding Crime/Investigative Program
  • Mike Enriquez (Imbestigador: Kinatay Na Bantay) - Outstanding Crime/Investigative Program Host
  • Regine Velasquez (Of all the Things) - Best Performance by an Actress in a leading role - Comedy
  • Kristoffer Martin (Oros) - Best Performance by an Actor in a supporting role
  • Sef Cadayona (Gayak) - Best Performance by an Actor
  • Eugene Domingo, Dennis Trillo and Sid Lucero - Dekada Awardees (Gallery of distinction)


Northwestern Samar State University Students' Choice Awards for Radio and Television

  • Bubble Gang - Best Comedy Program
  • Family Feud - Best Game Show
  • Marian Rivera - Best Actress in a Primetime Teleserye
  • Unang Hirit - Best Morning Talk Show
  • Arnold Clavio - Best Morning Talk Show Host
  • Kapuso Mo, Jessica Soho - Best Magazine Program
  • Jessica Soho - Best Magazine Program Host
  • Wish Ko Lang - Best Public Service Program
  • Vicky Morales - Best Public Service Program Host
  • I-Witness - Best Documentary Program
  • Kara David - Best Documentary Program Host
  • Imbestigador - Best Investigative Journalism Program
  • Mike Enriquez - Best News and Public Affairs Male Anchor
  • Mel Tiangco - Best News and Public Affairs Female Anchor
  • 24 Oras - Best News and Public Affairs Program
  • GMA Network, Inc. - Best TV Network with Balance Programming


2013 George Foster Peabody Award

Reel Time (Salat) - Silver World Medal


Reader's Digest

Jessica Soho (State of the Nation) - Most Trusted News Presenter Award


2013 US International Film and Video Festival Awards

  • I-Witness/Santo at Sikreto (Saints and Secrets) - Certificate for Creative Excellence
  • 24 Oras - Certificate of  Creative Excellence
  • Kapuso Mo, Jessica Soho (Photographs of Typhoon Pablo) - Certificate of Creative Excellence
  • Saksi (Wrath of the Monsoon) - Certificate of Creative Excellence
  • State of the Nation with Jessica Soho - Silver Medal
  • Pahiram ng Sandali - Certificate of Creative Excellence
  • Kusina Master - Certificate of Creative Excellence
  • Ibilib - Certificate of Creative Excellence


2013 New York Festival Awards

Oras Na (It's Time) - Finalist Certificate (Environment and Ecology)


19th Annual NAMIC Vision Awards

Kusina Master - A Celebration of Multicultural Contributions in the Media Industry


Yahoo! OMG! Awards 2013

  • Barangay LS 97.1 - Best FM Radio Station
  • Elmo Magalona - Male Performer of the Year
  • Julie Anne San Jose - Female Performer of the Year
  • Eat Bulaga - Best Noontime Show
  • JulieElmo (PEXERS) - Fan Club of the Year
  • Ryzza Mae Dizon - Child Star of the Year
  • Eugene Domingo - Comedienne of the Year
  • Vic Sotto - Favorite Male TV Host of the Year


11th Gawad Tanglaw


  • GMA7 - Best TV Station of the Year
  • Bubble Gang - Best Gag Show
  • Mr. German Moreno - Gawad Tanglaw sa Sining ng Telebisyon
  • I - Witness - Best TV Documentary
  • Imbestigador - Best Investigative Program
  • Unang Hirit - Best Morning Show
  • Ms. Vicky Morales (Saksi) - Hall of Fame Best TV News Anchor
  • State of the Nation - Best News Program
  • Powerhouse - Best Lifestyle Program
  • DZBB - Best AM Station
  • DZBB - Best Station of the Year
  • Mr. Eddie Ilarde - Gawad Tanglaw sa Sining ng Radyo


31st International Grand Prix for Author's Documentaries (URTI Awards)

Oras Na - Martin Philippe Award Discovery


2012 US and International Film and Video Festival

GMA

  • 24 Oras (Lola Aurelia Story) - Certificate of Creative Excellence
  • I-Witness (Gintong Putik) - Certificate of Creative Excellence
GMA News TV
  • State of the Nation with Jessica Soho (Trahedya ni Sendong) - Certificate of Excellence for TV News: Continuing News Stories
  • Front Row (Yaman sa Basura) - Certificate of Excellence for TV Documentary Program on Social Issues
  • Reel Time (Lusong) - Certificate of Excellence for TV Documentary Program on Social Issues


Readers Digest Asia

Jessica Soho - Most Trusted News Presenter


2012 New York Festivals Awards

GMA

  • I-Witness (Lapnos) - Silver Medalist for the Social Issues/Current Issues category
  • Born Expeditions Finale The Monster of Mae Klong and The Great White Shark - Finalist for the Nature and Wildlife category
  • Report Card - Finalist for the Community Portraits category
  • I-Witness (Gintong Putik) - Finalist for the Social Issues/Current Issues category

GMA News TV
  • Front Row (Bente Dos) - Silver World Medals (Biography/Profiles)
  • Front Row (Yaman sa Basura) - Silver World Medals (Social Issues/Current Events)
  • Pluma - Finalist (History and Society)
  • Reel Time (Lusong) - Finalist (Social Issues)
  • Reel Time (Tira) - Finalist (Social Issues)


2012 Migration Advocacy and Media Awards

GNTV's Reel Time (Batang Halau) - Best TV Show


26th PMPC Star Awards for Television

  • Wish Ko Lang - Best Public Service Program
  • Kapuso Mo, Jessica Soho - Best Magazine Show
  • Jessica Soho - Best Magazine Show Host
  • Vicky Morales - Best Female Newscaster
  • Richard Gutierrez (Pinoy Adventures) - Best Lifestyle/Travel Show Host
  • I-Witness - Best Documentary Program
  • Kara David, Howie Severino, Jay Taruc, Sandra Aguinaldo - Best Documentary Program Host


34th Catholic Mass Media Awards

24 Oras, Best News Program - Hall of Fame Awardee


4th National Statistics Month Media Awards

  • Special Assignments (team's two-part report on the government's Conditional Cash Transfer program and for the 3rd season of Biyaheng Totoo) - top prize (Broadcast Category)
  • GMA News Research ( pork barrel series) - special citation


2012 Anak TV Awards

  • Eat Bulaga, 24 Oras, Wish Ko Lang, Kapuso Mo Jessica Soho - Well liked TV Programs
  • Arnold Clavio, Vic Sotto, Kara David, Vicky MoralesJessica Soho - Makabata Stars
  • AHA, Kapuso Mo Jessica Soho, Pinoy MD, Wish Ko Lang - Anak TV Seal Winning Program (GMA)
  • Adyenda, Ang Pinaka, Born To Be Wild, Brigada, Day OffDiyos At Bayan, Good News, Ijuander, Jesus, The Healer, Pop Talk Sarap Pinoy, I-Bilib, Tropang Potchi, Idol sa Kusina, Kusina Master Daldalita, Kap's Amazing Stories - Anak TV Seal Winning Program (GNTV)


VACC Awards

  • Outstanding TV Station - GMA - 7
  • Outstanding Radio Station - DZBB
  • Outstanding Radio Host - Mike Enriquez
  • Outstanding Radio Reporter - Carlo Mateo
  • Outstanding TV News Program - Balitanghali
  • Outstanding TV News Reporters - Raffy Tima and Pia Arcangel
  • Outstanding TV Reporter - Quick Response Team anchor Jiggy Manicad


2012 UNICEF Asia-Pacific Child Rights Award

I - Witness - Unicef Asia-Pacific Child Rights Award


2012 Yahoo! OMG Awards

Barangay LS 97.1 - Best FM Radio Station


2012 IABC CEO Excel Awards

SVP for News and Public Affairs Marissa L. Flores - CEO Excel Award


2012 NAMIC Excellence in Multicultural Marketing Awards

  • Kapuso International Magazine: Kapuso Abroad - 1st Place Grassroots Category
  • "Support Manny Pacquiao"  Online Campaign - 1st Place Digital Category
  • Bulaga Live in San Francisco - 2nd Place Marketing Tactics, Experiential Marketing Category
  • Environment Friendly non woven bags - 3rd Place Marketing Tactics, Premium Category
  • Pinoy Inbox - 3rd Place Marketing Tactics, Television
  • The Outstanding Filipino-American (TOFA) - 3rd Place Marketing Tactics, Diversity Awareness Category


2012 Busan International Advertising Festival/Ad Stars Festival

Television mini-sine ‘Hating Kapatid’ - Bronze Award in Products
and Services under the Food category




9th Lasallian Scholarum Awards

Outstanding Televised Feature Story on Youth and Education -
I-Witness (Kara David) - Alkansya



2012 Comguild Awards

  • 2012 Most Oustanding Female News Presenter - Ms Jessica Soho (GMA NEWSTV11)
  • 2012 Best Female Field Reporter of the Year - Ms. Kara Patria David (GMA7)
  • 2012 Best Entertainment Talk Show Ho  sst - Ms. Mel Tiangco (GMA NEWSTV11)
  • 2012 Best News Program - 24 Oras (GMA 7)


10th Gawad Tanglaw Awards

  • 24 Oras - Best News Program
  • Ms. Vicky Morales - Best News Program Anchor
  • Imbestigador - Best Investigative Program
  • Kapuso Mo, Jessica Soho - Best Magazine Show


6th Hildergarde Awards for Women in Media and Communication

  • The Good News with Vicky Morales & Kapuso mo, Jessica Soho - Special Citation for Outstanding Achievement in Broadcast Journalism
  • Think Before You Click -  voted as a recipient of a Special Citation in the field of Development Communication


8th USTv Students' Choice Awards held last night at the UST Medicine Auditorium

  • Pepito Manaloto - Students' Choice of Situational Comedy
  • Bubble Gang - Students' Choice of Gag Show
  • Eat Bulaga - Students' Choice of Variety Show
  • Kapuso Mo, Jessica Soho - Students' Choice of Magazine Program
  • I-Witness - Students' Choice of Documentary Program
  • Wish Ko Lang - Students' Choice of Public Service Program
  • 24 Oras - Students' Choice of Local News and Current Affairs Program
  • Ms. Jessica Soho - Students' Choice of Female News and Current Affairs Host


Gandingan: The UPLB Isko't Iska's Broadcast Choice Awards

  • Kapuso Mo, Jessica Soho - Best Magazine Program
  • Jessica Soho - Best Magazine Program Host
  • Reporter's Notebook - Best Magazine Program
  • Jiggy Manicad - Best Investigative Program Host
  • Best News Program - 24 Oras
  • Best Public Service Program - Wish ko Lang
  • Highly Commended TV Station - GMA News TV
  • Best Magzine Program /Hall of Famer - Jessica Soho
  • Best AM Station - DZBB 594 Super Radyo


The Lasallian Scholarum Awards 2011

I-Witness (Sandra Aguinaldo) - Outstanding Televised Feature on Youth and Education


Comguild Center for Journalism

Jiggy Manicad - Best Male Field Reporter of the Year
Arnold Clavio - Best Entertainment/Talk Show Host (1st winner in this category)
24 Oras - Best News Program of the Year (1st winner in this category)



32nd Telly Awards*

*The Telly Awards honors the very best local, regional and cable television commercials and programs as well as the finest video and film productions and work created for the Web.
 

  • Planet Philippines - Silver Telly Award - Highest Honor
  • Art Angel "National Children's Book Day) - Bronze Telly Award, Children's Category
  • 24 Oras "Super Typhoon Juan" - Bronze Telly Award, News/News Feature Category
  • Saksi "Vizconde Massacre Case" - Bronze Telly Award, News/News Feature Category
  • Reporter's Notebook "Huling Hantungan" - Bronze Telly Award, News/News Feature Category


42nd Box Office Entertainment Awards for Guillermo Mendoza Scholaship Foundation

24 Oras - Most Popular TV Program for News


1st ASEAN Champions of Biodiversity*

*The ASEAN Champions of Biodiversity honors and awards the best ongoing projects in biodiversity conservation and advocacy in the ASEAN region.
 

  • Born to be Wild - 1st ASEAN Biodiversity Champion, Media Category


Rotary Club of Manila

GMA News Online (www.gmanews.tv) - Special Citation in New Media Approaches


Red Cross Humanitarian Awards

  • Andreo Calonzo (Reporter) - 3rd Place
  • Carmela Lapena (Writer) - Finalist


Knight News Challenge

GMA News Online (www.gmanews.tv) "Text Tagging Project" - Finalist


Readers' Digest Trusted Brands Awards

  • Jessica Soho - Most Trusted News Presenter
  • GMA Network - One of the Most Trusted Brands in Asia


Institute of Corporate Directors (ICD)

GMA Network - Gold Awardee (for clinching a 96.8 percent average in the 2010 Corporate Governance Scorecard)


2011 New York Festivals World's Best TV Programs and Film Awards

  • Biyaheng Totoo - Silver World Medal (Special Report category)
  • I-Witness "Paraisong Uhaw" - Bronze World Medal (Social Issues/ Current Events Category)
  • Lupang Hinirang (The Philippine National Anthem) - Bronze World Medal (Music Video Category)
  • Born to be Wild's "The Born Expeditions Finale" (Nature & Wildlife Category) - Finalist Certificate


9th Gawad Tanglaw (Sining at Kultura)

  • Vicky Morales, Mike Enriquez - Best News Anchors
  • 24 Oras - Best News Program
  • Wish Ko Lang, Reunions (QTV) - Best Public Service Program
  • Jessica Soho - Best Magazine Show Host
  • "Earth" - Best Documentary
  • Imbestigador - Best Investigative Program
  • Bubble Gang - Best Gag Show
  • Eat Bulaga - Lifetime Achievement Award
 


USTv Awards

Kapuso Mo, Jessica Soho - Best Magazine Program
24 Oras - Best Local News & Current Affairs Program
Bubble Gang - Best Gag Show
Pepito Manaloto - Best Sitcom
Hole in the Wall - Best Game Show
Mel & Joey - Mel & Joey
 


UP Los Banos Gandingan Awards

Kapuso Mo, Jessica Soho - Best Magazine Program
Jessica Soho - Best Magazine Program Host
Imbestigador - Best Public Service Program
I-Witness - Best Documentary Program
I-Witness - Best Documentary Program Hall of Famer
Reporter's Notebook - Best Investigative Program
Kandidato - Best Educational Program
Howie Severino and Kara David - Best Documentarist
Howie Severino - Best Documentarist Hall of Fame
Jiggy Manicad - Best Investigative Program Host
Mike Enriquez - Special Citation in New Media Approaches
Richard Gutierrez - Gandingan ng Edukasyon (Special Citation)
The Sweet Life - Best Female-Oriented Talk Show


Public Relations Society of the Philippines Anvil Awards

Lupang Hinirang - Bronze Anvil (Public Relations Tool)
I M Ready Campaign - Merit Award (Crisis, Disaster & Risk Communication Category) Kapuso: The GMA Story - Merit Award (Publications Category)
The GMA 60th Anniversary Celebration - Merit Award (Special Events)


The Philippine Psychiatric Association's SiSa Awards (Sikiyatrikong Samahan Awards)

  • Wish Ko Lang, Imbestigador, Reunions - Outstanding Public Service Programs
  • 24 Oras, I-Witness, Reporter's Notebook, Kapuso Mo, Jessica Soho - Outstanding News/Documentary Program


6th USTv Students' Choice Awards (2010)

  • I-Witness - Best Documentary Program
  • Wish Ko Lang - Best Public Service Program
  • Kapuso Mo, Jessica Soho - Best Magazine Show
  • Survivor Philippines - Best Reality Show


Gandingan 2010: UPLB Isko't Iska's Broadcast Choice Awards

  • Kapuso Mo, Jessica Soho - Best Magazine Program
  • Jessica Soho - Best Magazine Program Host
  • I-Witness - Best Documentary Program
  • Howie Severino - Best Documentarist
  • Wish Ko Lang - Best Public Service Program
  • Vicky Morales - Best Public Service Program Host


45th Anvil Awards

GMA Kapuso Foundation Annual Report - Anvil Award of Excellence


"Ani ng Dangal Awards" of the National Commission for Culture and the Arts

24 Oras - Special Citation by the NCAA for the twin awards it received from the prestigious New York Festivals in 2009


CEO Excel Awards

Carmela "Mel" Tiangco - CEO Excel Award for Excellence in Corporate Foundation


8th Gawad Tanglaw

  • The Sweet Life - Best Lifestyle Show
  • Vicky Morales - Best News Anchor
  • Richard Gomez - Best Game Show Host
  • Wish Ko Lang - Best Public Service Program


1st Northwest Samar State University Students' Choice Award for Radio & Television

  • Kapuso Mo, Jessica Soho - Best Magazine Program
  •  


Reader's Digest Survey

  • Jessica Soho - 3rd Most Trusted Pinoy
  • Howie Severino (tied with Paeng Nepomuceno) - 6th Most Trusted Pinoy
  • Mel Tiangco - 9th Most Trusted Pinoy
  • Mike Enriquez - 13th Most Trusted Pinoy


George Foster Peabody Awards

I-WITNESS: "Ambulansiyang de Paa" - George Peabody Award


2010 New York Festivals International Television and Film Awards

Planet Philippines - Bronze Medal


2010 U.S. International Film and Video Festival

I-Witness' "Tasaday" and Reporter's Notebook's "Labor of Death - Certificates for Creative Excellence


Climate Change Commission

Born to be Wild - Fr. Neri Satur Award for Environmental Heroism


Aliw Awards

La Diva (La Diva) - Best Performance in a Concert (Group)
Ogie Alcasid (Ogie Live With the Idols) - Best Major Concert (Male)
Danny Tan (La Diva) - Best Musical Director (Concert)
Louie Ignacio (La Diva) - Best Concert Stage Director


Asian Television Awards

24 Oras - Highly Commended


Catholic Mass Media Awards (CMMA)

Pepito Manaloto - Special Citation (Comedy)
Mel & Joey - Special Citation (Talk Show)
The Sweet Life - Best Entertainment Program
Unang Hirit - Best Public Service Program
Kapuso Mo, Jessica Soho - Special Citation, Best News Magazine, Best Adult Educational/Cultural Program
Saksi - Best News TV Program (tie with TV Patrol World)
24 Oras - Special Citation, Best News TV Program (tie with Balitang Bisdak)
Planet Philippines - Special Citation, Best Adult Educational/Cultural Program
Art Angel - Special Citation, Best Children and Youth Program
Reporter's Notebook - Special Citation, Best Special Event Coverage


PMPC Star Awards for TV

Pinoy Records - Best Reality Program
Carla Abellana (Rosalinda) - Best New Female TV Personality
Show Me Da Manny - Best Comedy Show
Ogie Alcasid (Bubble Gang) - Ogie Alcasid (Bubble Gang)
Dingdong Dantes (Stairway to Heaven) - Best Drama Actor
The Sweet Life - Best Talk Show
Kapuso Mo, Jessica Soho - Best Magazine Show
Jessica Soho - Best Magazine Show Host
Planet Philippines - Best Documentary Special
I-Witness - Best Documentary Program
I-Witness Hosts (Kara David, Jay Taruc, Sandra Aguinaldo, Howie Severino) - Best Documentary Program Hosts
Vicky Morales (Wish Ko Lang) - Best Public Service Program Host
Happy Land - Best Children Show
Happy Land Hosts - Best Children Show Hosts
Balikbayan (Q11) - Best Travel Show


1st Gat Apolinario Mabini Awards

Kara David & Howie Severino - Gat Apolinario Mabini Awards for Mass Media


Anak TV Awards

Included in the Top 15 Most Admired Male TV Personalities: Arnold Clavio & Mike Enriquez
Included in the Top 15 Most Admired Female TV Personalities: Jessica Soho, Mel Tiangco and Vicky Morales
Included in the Top 20 Programs - Household Favorites: 24 Oras, Art Angel, Imbestigador, Kapuso Mo, Jessica Soho, Unang Hirit, Wish Ko Lang


Metro Manila Film Festival

Si Agimat at si Enteng Kabisote - Best Make-up and Best Special Effects (The movie is a joint production of GMA Films, Octoarts, M-Zet, APT Entertainment and Imus Productions.)


National Council for Children's Television Awards

Jillian Ward - Favorite Child Personality
Chris Tiu - Favorite Male Personality


People Asia Magazine People of the Year 2010

Dingdong Dantes & Mike Enriquez - People of the Year 2010


1st Media Newser Philippines Awards 2010

Kapuso Mo, Jessica Soho - Best Magazine Show
Jessica Soho - Best Magazine Show Host
Maki Pulido, Rhea Santos, Jiggy Manicad (Reporter's Notebook) - Best Investigative Program Hosts
Connie Sison (Pinoy MD) - Best Public Service Program Host 
Art Angel - Best Children's Program
Love Anover (Happy Land) - Best Children's Program Host
Chika Minute - Best Showbiz Segment in an Evening Newscast
Luanne Dy (Chika Minute-24 Oras Sunday) - Best Showbiz News Presenter in an Evening Newscast
GMANews.tv - Best Network News Website



2018 September Kapuso Magazine

Sep 14, 2018

My Special Tatay and Ika-5 Utos, are on the cover of the 2018 September Kapuso Magazine. Inside pages carry stories on Rayver Cruz’s contract signing and photo gallery of various events organized by GMA Regional TV. Kapuso Abroad highlights Solenn Heussaff and Carla Abellana’s simultaneous GMA Pinoy TV events in US and Canada. Citizen Kapuso features the GMA Kapuso Foundation partnership with Mariwasa Siam for rebuild Marawi and GMA G.I.V.E.S. repacking of relief goods and hygiene kits for GMA Kapuso Foundation’s projects.  Read more


Jessica Soho underscores the value of 'The Story' as she receives the Gawad Plaridel Award

Aug 31, 2018

GMA News Pillar Jessica Soho underscored the value of “The Story” as she humbly accepted her Gawad Plaridel Award for Journalism conferred to her by the University of the Philippines last August 29. Read more


August 2018 Kapuso Magazine

Aug 20, 2018

Victor Magtanggol starring Alden Richards is on the cover of the August 2018 Kapuso magazine. Inside pages include the new program Onanay, various Kapuso artists contract signing, and Barangay LS 97.1 DJs with their favourite theme songs. Kapuso Abroad features The 12th Ambassadors’ Tour, Kapusong Pinoy: Paskuhan at ‘Kantawanan sa Anaheim, and Max Collins at the Adobo Festival. Citizen Kapuso features the 2018 GMA Network Excellence Award. Read more


GMA Network posts P1.232 billion net income in H1 2018

Aug 15, 2018

GMA’s second quarter revenues reached P3.979 billion, which was 1 percent higher compared to the same period last year; while net income climbed by 13 percent to P805.7 million. Read more


GMA Network Excellence Award recognizes top graduates from Visayas

Aug 15, 2018

Mark Roland Romas of University of San Jose Recoletos - Cebu and John Elmer Loretizo of Central Philippine University - Iloilo are the recipients of the 2018 GMA Network Excellence Award (GNEA). Read more


IN PHOTOS: GMA Network Excellence Awards 2018

Aug 10, 2018

After a screening process, the recipients of the GMA Network Excellence Awards 2018 have finally been chosen.  Read more


GMA News Pillar Mel Tiangco receives Las Damas de Rizal Excellence Award

Aug 10, 2018

GMA News Pillar and multi-awarded broadcast journalist Mel Tiangco  was conferred the “Las Damas de Rizal Excellence Award for Women in Media and Public Engagement” by the Las Damas de Rizal-Philippines last August 6. Read more


GMA News Pillars Jessica Soho, Mike Enriquez win at 1st Animo Media Choice Awards

Jul 25, 2018

GMA News Pillars Jessica Soho and Mike Enriquez were recently honored at the first Animo Media Choice Awards by the De La Salle University Dasmariñas Alumni Association, Inc. (DLSUDAAI). Read more


GMA July 2018 Kapuso Magazine

Jul 17, 2018

GMA Network’s highly anticipated singing competition, The Clash, is on the cover of the July 2018 Kapuso magazine. Inside pages include the new program Kapag Nahati ang Puso, photo highlights of the GMA Thanksgiving Anniversary Party, and the colorful personalities of Barangay LS 97.1. Kapuso Abroad features GMA Pinoy TV’s inclusion in the first-ever National Association for Multi-Ethnicity in Communications (NAMIC) Wall of Distinction and the successful 120th Philippine Independence day celebrations. Read more


Mike Enriquez, Mel Tiangco at iba pang Kapuso, nominado sa first ever Animo Media Choice Award

Jul 6, 2018

Maglulungsad ang De La Salle Dasmariñas Alumni Association, Incorporated ng kanilang first ever "Animo Media Choice Award" sa darating na July 21, 2018. Dito, nominado ang ilang Kapuso anchors at shows sa iba't ibang categories. Read more


June 2018 Kapuso Magazine

Jun 22, 2018

GMA’s 2018 Family Day (Enchanted Kingdom) is on the cover of the June 2018 Kapuso magazine. Inside pages include stories on new programs Amazing Earth hosted by Dingdong Dantes and San Miguel Home Foodie (new season). Kapuso Abroad highlights GMA’s ‘3 Stars, 1 Heart’ concert in Dubai. Citizen Kapuso features GMAKF’s 2nd Hanging Bridge turnover. Read more


Techno-creative lab Digify Inc. joins Japan IT Week 2018

May 22, 2018

Digify, Inc., a subsidiary wholly owned by GMA New Media Incorporated (NMI), was part of the Philippine delegation supported by the Department of Trade and Industry (DTI) to the 28th Japan IT Week 2018, held from May 9 to 11 at Tokyo Big Sight, Tokyo, Japan. Read more


May 2018 Kapuso Magazine

May 22, 2018

GMA’s new primetime offering, Inday Will Always Love You, is on the cover of the May 2018 Kapuso magazine. Inside pages include Atty. Felipe L. Gozon’s report during the recently held GMA Network Stockholders’ Meeting, as well as new programs The Cure and My Guitar Princess. Kapuso Abroad highlights the successful Philippine Independence Day celebrations in Dubai and Jeddah featuring Kapuso stars. Citizen Kapuso features the MOA signing of partners for the GMA Network Excellence Award. Read more


GMA Network inks MOA with partners for GMA Network Excellence Award

May 17, 2018

GMA Network signed a memorandum of agreement with distinguished organizations for the rollout of the 2018 GMA Network Excellence Award (GNEA), GMA’s corporate social responsibility program that honors exemplary graduating students of communication and technology-based courses. Read more

advertisement


GMA News brings comprehensive coverage of Barangay, SK elections on May 14

May 13, 2018

The Philippines’ most trusted broadcast news organization, GMA News, is in full force with its special coverage of the Barangay and Sangguniang Kabataan (SK) Elections on Monday, May 14. Read more


GMA execs join jurors in PromaxBDA Global Excellence Awards

May 10, 2018

GMA Network First Vice President for Corporate Strategic Planning and Concurrent Head for Program Support Regie C. Bautista and Assistant Vice President for Creative Services Eduardo B. Garcia are joining an exclusive group of most accomplished executives, creatives, and production professionals to decide and recognize the finest work in television and promotion marketing worldwide.  Read more


GMA provides digital devices to Francisco Passenger Jeepney units

May 8, 2018

Filipino commuters can now enjoy their favorite GMA programs on the road as GMA Network inked an exclusive partnership with Francisco Motor Corporation on May 2. Read more


GMA Network, personalities hailed anew at the 2018 Reader's Digest Trusted Brand Awards

Apr 29, 2018

Jessica Soho makes history as first-ever Hall of Fame Awardee Read more


April 2018 Kapuso Magazine

Apr 19, 2018

The 2018 New York Festival winners are on the cover of the April 2018 Kapuso magazine. Inside pages carry stories on the P2.430 B cash dividend payout of GMA Network and Michael V.’s contract signing. Citizen Kapuso features the Anvil Awards won by GMAKF and GMA Network Excellence Award Ambassador, Benjamin Alves. Kapuso Abroad highlights the recently held Sikat Ka, Kapuso in New Jersey and Toronto. Read more


GMA Network declares P2.430 B cash dividends

Apr 8, 2018

Total dividend payout reaches over P23 B in 11 years Read more


GMA Network shows to be seen in OWWA branches

Mar 23, 2018

Kapuso programs can now be enjoyed in all branches of the Overseas Workers Welfare Administration (OWWA) nationwide as GMA Network inked an exclusive partnership with the agency on March 21. Read more


QC RTC sides with GMA on Robin Padilla's complaint

Mar 21, 2018

The court denied Robin Padilla's claim for damages since he failed to personally testify regarding the damages he incurred as required by Sec. 1, Rule 131 of the Rules of Court. Read more


GMA Network triumphs at UPLB's 12th Gandingan Awards

Mar 21, 2018

Leading broadcast company GMA Network proved once more that it is the choice of the Iskolar ng Bayan as it took home a total of 28 awards at the Gandingan 2018: The 12th UPLB Isko’t Iska’s Multi-media Awards. Read more


March 2018 Kapuso Magazine

Mar 16, 2018

"Buong Puso, Para Sa Kapuso," GMA's 2018 Station ID tagline, is on the cover of our March 2018 issue. Also featured are new programs Hindi Ko Kayang Iwan Ka, Contessa, and Ang Forever Ko’y Ikaw. Kapuso Abroad showcases upcoming international event Sikat Ka, Kapuso! as well as Carla, Aicelle and Andrea's recent show in Dubai. Citizen Kapuso carries stories on GMA Kapuso Foundation and AirAsia's contract signing and Alden Richards and Ken Chan’s participation in recent blood drives. Read more